Exprezident Libérie si musí trest odpykať v britskom väzení

Charles Taylor
Charles Taylor Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 25. marca (WEBNOVINY) – Sudcovia medzinárodného súdu v Haagu v stredu odmietli žiadosť bývalého libérijského diktátora Charlesa Taylora odslúžiť si zvyšné roky z jeho 50-ročného trestu v Rwande.

Špeciálny tribunál pre Sierru Leone so sídlom v Holandsku poslal exprezidenta za mreže za podiel na krutostiach počas občianskej vojny v susednej krajine.

Trest si odpykáva v britskom väzení, avšak požiadal o preloženie do Rwandy, aby ho tam mohla ľahšie navštevovať jeho žena. Argumentoval tým, že neudelenie britských víz jeho žene je porušením jeho ľudského práva na rodinný život.

Dnes 67-ročného Taylora v roku 2012 uznali vinným z 11 vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti vrátane terorizmu, vraždy, znásilnenia či využívania detí ako vojakov. Išlo pritom o prvý prípad od éry druhej svetovej vojny, keď sa z takýchto zločinov zodpovedala bývalá hlava štátu.

Podľa žalobcov Taylor počas konfliktu v Sierra Leone významnou mierou podporoval tamojších povstalcov, a to výmenou za takzvané „krvavé diamanty“ vyťažené zajatcami. Odhaduje sa, že občianska vojna v rokoch 1991 až 2002 si vyžiadala vyše 50-tisíc obetí na životoch. Taylor bol prezidentom Libérie v období 1997 až 2003.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles Taylor