Exprezident Morales dostal v Mexiku politický azyl, dočasnou hlavou Bolívie je Jeanine Áňez

Evo Morales
Bývalý bolívijský prezident Evo Morales. Foto: SITA/Enzo De Luca/Agencia Boliviana de Informacion via AP
  • aktualizované 12. novembra 21:45

Bolívijský exprezident Evo Morales, ktorý odstúpil v nedeľu zo svojho postu po týždňoch veľkých nepokojov a protestov, priletel v utorok do Mexika, ktoré mu udelilo azyl. Ako povedal hneď po prílete, mexický prezident Andrés Manuel López Obrador mu podľa neho zachránil život.

Morales tiež prisľúbil, že napriek tomu, že sa proti nemu obrátila časť bolívijskej populácie, bude naďalej bojovať za to, o čom si myslí, že je správne. „Nezmením svoje názory len preto, že bol puč,“ povedal na letisku.

Komplikovaný prevoz

Prevoz Moralesa do mexického exilu pritom nebol vôbec jednoduchý. Mexiko poňho v utorok vyslalo lietadlo, ako však informoval mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard, celá operácia sa nakoniec výrazne skomplikovala a do poslednej chvíle nebolo jasné, či vyjde.

Bolívijské úrady najskôr síce vydali povolenie pre pristátie mexického vládneho špeciálu, tesne pred samotným pristátím v bolívijskej metropole La Paz však toto povolenie zrušili.

Lietadlo sa tak, ešte stále bez Moralesa, vrátilo do Peru, odkiaľ predtým štartovalo. Bolívia následne povolenie obnovila a mexickému vládnemu špeciálu sa na druhý pokus podarilo v La Paz pristáť a bolívijského prezidenta vyzdvihnúť. V tom však zmenilo názor Peru a lietadlu odoprelo návrat.

Hektická záchranná operácia však nakoniec dopadla šťastne, lietadlo s Moralesom pristálo namiesto Peru v Paraguaji a odtiaľ Moralesa neskôr previezli do Mexika.

Pochybné víťazstvo

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter niekdajšia bolívijská hlava štátu pred odletom napísala, že ho bolí, že musí svoju krajinu opustiť, ale vráti sa s väčšou „silou a energiou„.

Medzičasom šéf bolívijskej armády nariadil vojakom, aby pomohli polícii, ktorá sa dostávala do stretov s Moralesovými podporovateľmi. Zhruba 20 ľudí sa zranilo pri potýčkach.

Morales rezignoval v nedeľu po tom, ako Organizácia amerických štátov (OAS) spochybnila platnosť októbrových prezidentských volieb a vyzvala na anulovanie ich výsledkov a tiež po tom, ako ho šéf bolívijskej armády následne vyzval, aby odstúpil a po týždňoch protestov umožnil znovunastolenie stability v krajine.

Exprezident, ktorý bol vo funkcii takmer 14 rokov, čelil nátlaku na odstúpenie od pochybného víťazstva vo voľbách z 20. októbra. Jeho znovuzvolenie vyvolalo vlnu protestyov, ktoré si vyžiadali troch mŕtvych.

Dočasná prezidentka

Dočasnou prezidentkou Bolívie po Moralesovom odchode bude podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňez. „Túto výzvu beriem na seba len s jediným cieľom – vyhlásiť nové voľby. Toto je jednoducho prechodná fáza,“ vyhlásila politička.

Áňez oznámila, že bude dočasnou hlavou štátu po tom, čo zo svojich funkcií odstúpili viceprezident Álvaro García, predsedníčka Senátu Adriana Salvatierra i predseda dolnej komory parlamentu Victor Borda, ktorí boli v poradí na prevzatie moci. Na vyhlásenie nových volieb má dočasná hlava štátu podľa ústavy 90 dní.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrés Manuel López ObradorEvo MoralesJeanine Áňez
    Firmy a inštitúcie OAS Organizácia amerických štátov