Exprezident USA ide rokovať s KĽDR o prepustení väzňa

Tanky severna korea
Tanky severokórejskej armády Foto: SITA/AP

SOUL 29. júla (WEBNOVINY) – Bývalý americký prezident Jimmy Carter sa opäť pôjde pokúsiť vyrokovať prepustenie amerického občana zo Severnej Kórey.

Podľa pondelňajších informácií juhokórejských médií už kontaktoval úrady izolovanej krajiny, ktorá v novembri Američana Kennetha Baea odsúdila na 15 rokov nútených prác za údajné podieľanie sa na snahách zosadiť vládu.

Odsúdený kresťanský misionár už prostredníctvom svojej rodiny požiadal o pomoc. Jeho situácia podľa nemenovaného zdroja citovaného juhokórejskými médiami začína byť pre USA bremenom. Washington si je však vedomý, že severokórejský komunistický režim čaká na vyslanie známej osobnosti, ktorej prítomnosť potom zneužije na propagandu.

Spojené štáty sa obrátili na Severokórejčanov s opakovanou výzvou, aby Američana kórejského pôvodu prepustili na slobodu. Severná Kórea odpovedala, že o jeho prepustení nebude vyjednávať. Ázijská krajina už v minulosti zadržiavala amerických občanov, ktorých však prepustili po návštevách bývalých prezidentov – Cartera v roku 2010 a Billa Clintona rok predtým.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jimmy Carter