Exprezident USA Jimmy Carter (91) sa zbavil rakoviny mozgu

Washington 7. decembra (WebNoviny.sk) – Bývalý americký prezident Jimmy Carter tvrdí, že sa vyliečil z rakoviny, bude však pokračovať v liečbe. Informovala o tom agentúra Reuters. „Na mojej najnovšej magnetickej rezonancii mozgu nie sú žiadne známky rakoviny,“ píše sa v krátkom vyhlásení, ktoré 91-ročný exprezident zverejnil v nedeľu na webovej stránke svojej nadácie Carterovo centrum.

Carter sa začal liečiť v auguste tohto roka. Rakovina sa uňho rozšírila z pečene do mozgu. Posledná kontrola však ukázala, že ochorenie sa nevyskytuje ani na pôvodnom, ani na iných miestach.

Kedy sa kontrola uskutočnila, sa vo vyhlásení nepíše. Carter však uviedol, že tri týždne sa bude podrobovať imunoterapii.

Pred zverejnením vyhlásenia na internete Carter oznámil túto dobrú správu návštevníkom kostola Maranatha Baptist Church v meste Plains v americkom štáte Georgia. „Hovoril, že mal tento týždeň vyšetrenie a rakovina je preč. Celý kostol, jednoducho každý, začal tlieskať,“ povedal Jill Stuckey novinám The Atlanta Journal- Constitution.

Ochorenie Carterovi zistili pri operácii pľúc. Už minulý mesiac jeho nadácia oznámila, že rádioterapia prebieha dobre.

Carter bol 39. prezidentom USA v rokoch 1977-1981. Počas jeho pôsobenia bola v Camp Davide podpísaná mierová dohoda medzi Izraelom a Egyptom, USA nadviazali diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou a vo Viedni podpísali so Sovietskym zväzom zmluvu SALT II o obmedzení jadrových zbraní.

Po odchode z Bieleho domu založil Carterovo centrum, ktoré šíri povedomie o zdravotnej starostlivosti, demokracii a charite. Angažoval sa v medzinárodnej politike, publikoval vyše 20 kníh. V roku 2002 sa stal nositeľom Nobelovej ceny za mier. Audioverzia jeho knihy Naše ohrozené hodnoty získala v roku 2007 cenu Grammy v kategórii hovorené slovo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jimmy Carter