Exprezidenta Rumunska vyšetrujú pre pranie špinavých peňazí

Traian Basescu
Rumunský prezident Traian Basescu. Foto: SITA/AP

Bukurešť 6. mája (WebNoviny.sk) – Rumunská prokuratúra vyšetruje bývalého prezidenta Traiana Basesca ohľadom obvinení z prania špinavých peňazí. S odvolaním sa na vyhlásenie prokuratúra o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Miestne zdroje o vyšetrovaní tohto prípadu informovali už v apríli, vyhlásenie prokuratúry je však prvým oficiálnym potvrdením justičného konania voči exprezidentovi, ktorý post hlavy štátu zastával v rokoch 2004-14.

Prokuratúra najvyššieho súdu ďalej spresnila, že Basescu je podozrivý z prania špinavých peňazí medzi októbrom 2000 a májom 2005, a to „prostredníctvom po sebe nasledujúcich zmlúv o predaji a nákupe nehnuteľností“.

Basescu, ktorý sa objavil na súde skôr v priebehu dneška, odmietol záležitosť komentovať. Exprezident prišiel o svoju imunitu voči trestnému stíhaniu po tom, ako po dvoch mandátoch odstúpil z prezidentskej funkcie. Zatiaľ nie je jasné, či prebiehajúce vyšetrovanie povedie aj k súdnemu procesu.

Rumunsko je vnímané ako jedna z najkorupčnejších krajín EÚ, pričom Brusel, ktorý tamojší justičný systém osobitne monitoruje, vyzdvihol miestne úrady so súdnou právomocou za úsilie v boji proti úplatkárstvu v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Traian Basescu