Exprezidentku Argentíny obvinili zo sprenevery peňazí štátu

Cristina Fernándezová
Foto: SITA/AP

Buenos Aires 14. mája (WebNoviny.sk) – Bývalú argentínsku prezidentku Cristinu Fernándezovú obvinili v piatok zo sprenevery štátnych peňazí pri obchodovaní s americkými dolármi, ktoré vykonávala argentínska centrálna banka počas pôsobenia jej vlády.

Tá podľa federálneho sudcu Claudia Bonadia nechávala v záujme udržania kurzu argentínskeho pesa predávať doláre pod trhovú hodnotu, informuje agentúra AP.

Uvedeným konaním vznikla štátu škoda v približnej výške 5,2 miliardy dolárov a došlo tiež k prudkému poklesu rezerv centrálnej banky, vyhlásil sudca s tým, že by to nebolo možné bez Fernándezovej súhlasu. Bývalá prezidentka popiera akékoľvek pochybenie a tvrdí, že je obeťou politického prenasledovania. Proti piatkovému rozhodnutiu súdu sa môže odvolať.

Z rovnakého zločinu ako Fernándezovú obvinili aj bývalého ministra hospodárstva Axela Kicillofa, bývalého prezidenta centrálnej banky Alejandra Vanoliho a ďalších 12 bývalých štátnych činiteľov. V prípade usvedčenia im hrozí trest 5-20 rokov odňatia slobody.

Fernándezová uvoľnila prezidentské kreslo vlani v decembri po ôsmich rokoch vo funkcii. Ešte v apríli ju obvinila prokuratúra z prania špinavých peňazí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cristina Fernándezová-Kirchnerová