Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavel Hagyari
Primátor Prešova Pavel Hagyari. Foto: SITA/Viktor Zamborský
14. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Exprimátor Prešova podpísal pred odchodom zlaté padáky

PREŠOV 14. januára (WEBNOVINY) – Bývalý primátor Prešova Pavel Hagyari pred svojim odchodom podpísal siedmim vedúcim pracovníkom Mestského úradu v Prešove dodatky k pracovným zmluvám, ktoré im zaručujú pri ukončení pracovného pomeru nadštandardné odstupné.

Pri výpovedi si prilepšia o tisíce eur

Okrem odstupného podľa Zákonníka práce a platnej Kolektívnej zmluvy (plus dva priemerné mesačné platy),ide ešte o ďalšie odstupné vo výške päťnásobku ich priemerného mesačného zárobku. Zvýhodňujúce dohody dostali riaditelia sekcií a dvaja vedúci oddelení úradu.

Nová primátorka mesta Andrea Turčanová tvrdí, že ide o tzv. zlaté padáky. Uviedla, že v prípade riaditeľa sekcie odstupné vo výške päťnásobku priemerného mesačného zárobku predstavuje sumu zhruba 10-tisíc eur. Mená zvýhodnených zamestnancov neuviedla.

Zrušenie dodatkov ochotne riešili len dvaja zamestnanci

Turčanová sa tieto nadštandardné dodatky k pracovným zmluvám snažila riešiť dohodou o ich zrušení s konkrétnymi pracovníkmi, ktorých sa to týka. Úspešná bola iba v dvoch prípadoch. Na zrušenie platnosti ostatných piatich zvýhodňujúcich dodatkov chce využiť všetky dostupné prostriedky, ktoré jej umožňuje zákon, nevylučuje ani podanie na súd.

Turčanová uviedla, že z jej neznámych dôvodov boli dodatočné dohody doručené na mzdové oddelenie až v deň, keď spolu s poslancami skladali sľub, teda 15. decembra, pričom na týchto dodatkoch je dátum 2. decembra.

Dohody znevýhodňujú ostatných zamestnancov

Podľa primátorky, nie je známe, na základe akých skutočností došlo k uzavretiu týchto dohôd len s vybranými vedúcimi zamestnancami mesta. Považuje to za neprimerané zvýhodnenie na úkor iných zamestnancov, ktorí vykonávajú obdobné vedúce pozície s rovnakou mierou zodpovednosti. Doteraz nikto z týchto zamestnancov neukončil pracovný pomer.

„Mesto Prešov z uvedeného dôvodu v najbližšom čase uskutoční všetky potrebné úkony smerujúce k tomu, aby tieto zvýhodňujúce dodatky k pracovným zmluvám boli súdom vyhlásené z dôvodu ich nezákonnosti za neplatné s cieľom nevyplatenia nadštandardného odstupného vybraným zamestnancom mesta na úkor verejného rozpočtu, nakoľko nejde o zanedbateľnú sumu,“ píše sa v písomnom vyhlásení radnice.

Hagyari považuje debaty o odstupnom za predčasné

Exprimátor Pavel Hagyari pre agentúru SITA povedal, že zatiaľ je predčasné hovoriť o odstupnom, lebo dodatky k zmluvám boli podpísané pre prípad, že títo zamestnanci budú musieť odísť z úradu. „Znamená to, že oni chcú pracovať, chcú sa prípadne zúčastniť na výberovom konaní a keď tam zostanú, nič sa vyplácať nebude,“ zdôraznil.

Podľa Hagyariho nie je to sedem mesiacov navyše, ale spolu s Kolektívnou zmluvou päť mesiacov navyše. „Ja to považujem za slušnosť a odmenu pre ľudí, ktorí skutočne za posledné roky mimoriadne pracovali a mesto sa chce s nimi rozlúčiť, lebo určite budú mať problém sa zamestnať,“ uviedol Hagyari.

Turčanová chce fungovanie mesta zefektívniť

Hneď po voľbách sa podľa jeho vyjadrenia povrávalo o snahe novej garnitúry vymeniť ľudí na vedúcich postoch na úrade, čo považuje za politické čistky. Prečo boli dodatky k zmluvám doručené personalistom až 15. decembra minulého roku, Hagyari nevysvetlil, uviedol iba, že to išlo mimo neho.

Doteraz nová primátorka Turčanová neodvolala žiadneho vedúceho pracovníka úradu a nebola zverejnená ani nová organizačná štruktúra úradu. Pri svojich prioritách však hovorila o snahe zefektívniť fungovanie mesta, ktoré má v súčasnosti viacstupňové riadenie.

Odporúčané články

S Prešovčanmi si dala polnočný prípitok aj nová primátorka V objekte polikliniky v Prešove našli zakopané ľudské kosti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...