Expríslušník SIS vyhlásil, že únos Kováča ml. osobne nariadil Lexa

Ivan Lexa
Ivan Lexa. Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták.

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.

Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík ešte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.

Lexa mal dávať rozkazy z kancelárie

Kosík podľa SME tvrdí, že akciu zo služobného auta v blízkosti kontroloval vtedajší námestník tajnej služby Jaroslav Svěchota. Lexa podľa Kosíka dával rozkazy zo svojej kancelárie. Denník informuje, že Kosíkovo vyhlásenie sa začína tým, že si je vedomý možných právnych následkov svojho konania. „Nie som pod vplyvom omamných látok alebo alkoholu. Nikto ma k ničomu nenútil,“ konštatuje v ňom.

Denník pripomína, že Kosík sa podľa dostupných informácií naďalej nachádza vo väzení v africkom Mali, kde ho zadržali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.

Prokuratúra dostala mail od Kosíka

Generálna prokuratúra denníku SME v utorok potvrdila, že od Kosíka dostala mail so žiadosťou o jeho vypočutie. Poslal ho cez sprostredkovateľa. Kosík v ňom píše, že chce spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. Zároveň žiada o informáciu, akou formou má doručiť svoju výpoveď, aby bola dostatočne vierohodná a dostala sa bezpečne do správnych rúk. Pre médium to potvrdila aj hovorkyňa Andrea Predajňová.

„Vypovedať o trestnej činnosti bývalých nadriadených v SIS sa Kosík podľa vlastných slov rozhodol po tom, ako ho hodili cez palubu. Spolu s Lexom a Svěchotom, ktorý už zomrel, opäť označuje aj bývalého kolegu Michala Hrbáčka,“ píše SME s tým, že Hrbáčka Kosík spomínal už v decembri. Hrbáček podľa obžaloby v kauze únos vytvoril a riadil komando, ktoré v auguste 1995 zastavilo auto Kováča mladšieho na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy.

„Lexa od pondelka nedvíhal telefón. Jeho advokát Marek Para najskôr stanovisko k vyjadreniam Kosíka prisľúbil. Do uzávierky sa však už neozval,“ informuje denník s tým, že v minulosti obvinenia z organizovania únosu Lexa popieral. Hrbáček ešte v decembri Kosíkove tvrdenia o účasti na únose odmietol.

Príprava na vraždu Fegyveresa

Kosík teraz opisuje aj ďalšie podozrenia z údajnej trestnej činnosti SIS pod vedením Lexu. Napríklad spomína prípravu na vraždu bývalého korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa vo Švajčiarsku, kde sa ukrýval. A tiež doteraz neobjasnenú vraždu Róberta Remiáša, ktorý bol Fegyveresovou spojkou so Slovenskom.

O plánovaní atentátu na Fegyveresa pritom Kosík vypovedal na polícii ešte pred útekom zo Slovenska v roku 2016. Polícia tvrdí, že vo veci naďalej vykonáva operatívne preverovanie. Ide o pátraciu činnosť, ktorá prebieha utajeným spôsobom, dodal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. „Samotného Fegyveresa pritom polícia doteraz vo veci nekontaktovala,“ dodal denník.

SME na záver pripomína, že kauzu únos po zrušení Mečiarových amnestií rieši Okresný súd Bratislava III. Sudca Karol Posluch po preštudovaní spisu rozhodne o ďalšom postupe. Kedy by sa mohol začať súdny proces, nie je známe. Do úvahy prichádza aj možnosť, že pre právne prekážky spojené s rušením amnestií sa proces ani nezačne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan LexaĽuboš KosíkOskar Fegyveres
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSIS Slovenská informačná služba