Extraligu ovládli remízy, Košice našli prvého premožiteľa

Nitra - Trenčín
Zľava: Jozef Stümpel z HK Nitra, brankár Ján Lašák, Ondrej Rusnák a Emil Bagin z HK Dukla Trenčín počas zápasu 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská najvyššia hokejová liga pokračovala v utorok zápasmi siedmeho kola. Až tri z piatich zápasov sa po troch tretinách nerozhodli a muselo nasledovať predĺženie. Po šiestich kolách stopercentné Košice nestačili v domácom prostredí na hokejistov Piešťan. Majster zo Zvolena si opäť nepripísal ani bod, keď podľahol Žiline.

HK Poprad – HK 36 Skalica 7:6 po sam. nájazdoch (1:2, 2:3, 3:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 9. Kurali (Belluš), 29. P. Gápa (L. Paukovček, M. Nagy), 33. Jabrocký, 42. Matúš Paločko (A. Kroták), 46. Jabrocký (T. Sýkora), 54. T. Sýkora (Mlynarovič), rozhodujúci sam. nájazd Mlynarovič – 7. B. Mráz (Kutálek, Šátek), 18. Stieler (Lažo, Ketner), 27. Lažo (R. Školiak), 35. M. Sloboda (Trška, Ketner), 38. Obdržálek (Vyrůbalík, L. Kozák), 45. Lažo (R. Školiak)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bednár, Holienka, 1131 divákov

Poprad: Sidor (27. Marek Srnec) – Gáborčík, Fabian, Kasík, McNamara, Nitriansky, Kurali, D. Šterbák – A. Lapšanský, Mlynarovič, Belluš – Jabrocký, Štals, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – M. Nagy, L. Paukovček, P. Gápa

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, Barák, M. Srnec, Staňo, Mikéska – M. Sloboda, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Dvonč, B. Jankovič, Kalináč

Milan Jančuška (tréner HK Poprad): „Na začiatku nám opäť chýbala agresivita a výbušnosť, dohrávanie osobných súbojov, a preto sme ťahali za kratší koniec. Súper z toho ťažil a zaslúžene viedol. Som rád, že sa nám trikrát podarilo zvrátiť nepriaznivý stav. Z tohto pohľadu ma teší vnútorná sila tímu. Diváci si prišli na svoje, keďže videli veľa gólov a o to nám ide – baviť fanúšikov. Brankári nemali svoj deň, ale aj to sa niekedy stáva. Čo sa týka defenzívy, musíme si situácie prebrať a zlepšiť sa. Víťazstvo nad Skalicou ma teší.“

Štefan Mega (asistent trénera HK 36 Skalica): „Bol to veľmi dobrý zápas z oboch strán, najmä v ofenzíve. Trikrát v stretnutí sme vyhrávali o dva góly, domáci však zvýšili aktivitu a po individuálnych chybách sa im podarilo trikrát vyrovnať. Napokon boli Popradčania v trestných strieľaniach úspešnejší. Domácim chcem okrem výsledku pogratulovať aj k fantastickým fanúšikom, ktorí povzbudzovali celý zápas aj za nepriaznivého stavu. Poprad má kvalitný tím a v konečnom dôsledku si zaslúžil .“

Poprad - Skalica

Pred „chudobnou“ návštevou sa hral v Poprade v prvej tretine opatrný hokej.

Spád dostal až po góle hostí v 7. min z hokejky Bruna Mráza, ktorý namieril presne pomedzi Sidorove betóny – 0:1. Domáci diváci si zakričali gól o dve minúty, keď sa v presilovke od modrej čiary presadil obranca Kurali.

Hostia boli aj naďalej nebezpeční a svoj tlak korunovali dve a pol minúty pred odchodom do šatní: blafákom zakončil znova pomedzi brankárove betóny Stieler.

Vrece s gólmi sa roztrhlo počas prostrednej časti hry. Najprv v presilovke strelou z uhla vyhnal Sidora z bránky Lažo. Výmena brankárov zapôsobila na „kamzíkov“ pozitívne, keď v 29. min znížil na rozdiel gólu Gápa.

Vyrovnanie prišlo z hokejky Jabrockého, ktorý potrestal katastrofálnu rozohrávku obrancov Skalice. V 35. min sa zobudili aj hostia – strieľanú prihrávku od Tršku tečoval pred bránkoviskom Sloboda a hostia išli opäť do vedenia. Dvojgólové vedenie vrátil Skalici v 38. min Obdržálek, keď zachytil vyrazený puk a prekonal striedajúceho Srnca.

III. tretina a predĺženie

Na začiatku tretej tretiny hrali Popradčania presilovú hru a už po šiestich sekundách ju využil Paločko – 4:5. Hostia vzápätí už po tretí raz odskočili na rozdiel dvoch gólov, druhýkrát sa presadil kapitán Lažo. Odpoveď domácich prišla takmer okamžite, svoj druhý gól strelil Jabrocký – 5:6.

Prekonaného Srnca zachránil od ďalšieho inkasovaného gólu na bránkovej čiare Nitriansky, hostia už dvíhali ruky nad hlavu. Tucet gólov uzatvoril domáci Tomáš Sýkora a začínalo sa odznova. Popradčania chceli vyhrať ešte v riadnom hracom čase, domáca lavička si vyžiadala oddychový čas, no gól už nepadol.

Predĺženie začali hráči Popradu presilovkou štyroch proti trom, výhodu však nevyužili. Najväčšiu šancu spálil Kroták, a tak o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, Rozhodujúci premenil domáci útočník Mlynarovič.

HK Nitra – Dukla Trenčín 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 16. L. Novák (H. Ručkay, D. Milo), 45. M. Kováčík (D. Milo, T. Chrenko), 62. R. Tománek (D. Milo, Stümpel) – 16. M. Nemčík (Komínek), 46. Komínek (T. Klíma, Róbert Petrovický)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1976 divákov

Nitra: Zima – Nádašdi, D. Milo, Ordzovenský, P. König, Rais, M. Bača, Ďurkech – Štumpf, T. Chrenko, M. Kováčik – Pupák, Stümpel, R. Tománek – H. Ručkay, L. Novák, Hamrák – Bajtek, Kmeč, Hrazdíra

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, Čerešňák, Habšuda, E. Bagin, Novajovský, Markovič, Ryzák – Komínek, Róbert Petrovický, T. Klíma – L. Klíma, O. Rusnák, Kalus – Palák, Broska, Bustin – Vaculin, Nemček, D. Hudec

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Celý zápas sme boli aktívnejší a utvorili sme si množstvo šancí. Ich premieňanie však nebolo úspešné. V predĺžení sa priklonilo šťastie na našu stranu, ale bod sme doma celkovo stratili. Taký je hokej. Dúfame, že sa to do ďalších duelov zlepší a začneme nosiť body aj z ľadu súpera.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Vedeli sme, do čoho ideme. Nitra je skúsené mužstvo, ale my sme sa na neho dobre pripravili. Je mi ľúto, že sme prehrali takýmto spôsobom. Bod z Nitry nie je zlý, ale chceli sme vyhrať. Lašák dnes podal dobrý výkon, ktorý bol základom dobrého výsledku.“

Domáci do stretnutia vstúpili ofenzívne naladení, ale šance Hrazdíru a Štumpfa zostali nevyužité. Úvodného gólu sa diváci pod Zoborom dočkali až v 16. min a na ich radosť padol do siete hostí.

Akciu Henricha Ručkaya dotiahol do gólovej bodky Lukáš Novák – 1:0. Radosť Nitranov však netrvala dlho. O 30 sekúnd neskôr prepadla ľahká strela Nemčíka od modrej čiary za chrbát gólmana Zimu a bolo vyrovnané.

Hostí nabudil gól a ešte do prestávky mohli zaznamenať dokonalý obrat. Róbert Petrovický však svoj nájazd na Zimu nedotiahol do úspešného konca, do kabín tak odchádzali tímy za nerozhodného stavu 1:1.

V prostrednej časti sa viackrát vyznamenal hosťujúci brankár Lašák, ktorý svojimi výbornými zákrokmi držal svoje družstvo v hre.

Na druhej strane si aj Zima poradil s ojedinelými strelami súpera, a tak aj po dvoch tretinách svietil na ukazovateli skóre remízový stav.

Aj v tretej tretine mali viac z hry domáci, z tlaku vyťažili vedúci gól zásluhou Miroslava Kováčika. Dukle sa však podarilo opäť expresne rýchlo odpovedať: chybu Ďurkecha využil v 46. min aktívny Komínek a poslal zápas do predĺženia.

Definitíva padla v 61. min, keď po vyšachovaní obrany hostí presne trafil Tománek. Domáci kanonier tak rozhodol o tom, že dva body zostali v Nitre.

Obrazom: Nitra zdolala Trenčín po predĺžení

Matej Hamrák z HK Nitra (hore) a Adrian Palák z HK Dukla Trenčín (dole) počas 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Roman Tománek z HK Nitra (hore) a Miroslav Habšuda z HK Dukla Trenčín (dole) počas zápasu 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Henrich Ručkay (v strede) a Lukáš Novák (vpravo) z HK Nitra počas zápasu 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Hráči z HK Nitra (vpravo) a brankár Ján Lašák z HK Dukla Trenčín (vľavo v popredí) počas zápasu 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Miroslav Pupák z HK Nitra (vľavo) a Miroslav Habšuda z HK Dukla Trenčín (vpravo) počas zápasu 7. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Dukla Trenčín. Nitra, 1. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

MHC Mountfield Martin – HC‘05 Banská Bystrica 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 38. Smrek (Murček, Zlocha ml.), 63. Pokrivčák (Markovič) – 45. Matúš Chovan (Bambúch, Heizer)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Gajan, Snášel, 2000 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, I. Ďatelinka, Matejka, Tupý, Smrek, Brcko – J. Cíger, Markovič, Fujerík – A. Themár, Galamboš, Važan – Dírer, Zlocha ml., Pokrivčák – J. Perniš, Murček, Jurášek

Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Meland, Jimmy Martin, Bambúch, Rosandič, Zošiak, Predajniansky – Kafka, White, Handlovský – Lamper, Heizer, Matúš Chovan – R. Macík, M. Hudec, Kadura – Dolník, D. Hegyi, Žilka

Daniel Babka (tréner Martina): „Po štyroch prehrách v rade sme už konečne potrebovali bodovať. Narazili sme však na mimoriadne húževnatého súpera. V prvej tretine sme sa dostali pod tlak, podržal nás však brankár Šúrek. V druhej tretine sme zlepšili pohyb, išli sme do vedenia. Potom sme hrali trpezlivo. Súper však po vyrovnávajúcom góle výrazne pridal. Na konci zápasu sme ustáli jeho tlak a v predĺžení sa nám podarilo rozhodnúť duel.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Do stretnutia sme vstúpili veľmi dobre. Mali sme výrazný tlak, no žiaľ bez gólového efektu. V druhej tretine sme poľavili v koncentrácií a dovolili sme domácim dostať sa do zápasu. V závere tretej tretiny sme mali dve-tri vyložené šance, ale tie sme nepremenili a v predĺžení nás súper potrestal. Získali sme bod, ale vzhľadom na našu hru sa nám jeho zisk máli.“

Od úvodného buly boli hostia lepším mužstvom a takmer celá tretina sa odohrala pred Šúrekovou bránkou. „Barani“ domácich prekorčuľovali a utvorili si niekoľko sľubných príležitostí. Na Šúrekovi však postupne stroskotali Kadura, Lamper i Kafka a v presilovke potom aj Meland. Domáci boli napokon radi, že do prvej prestávky neinkasovali.

Aj začiatok druhej tretiny patril hosťom. Šance Whita i Heizera sa neskončili gólom, čo „baranov“ v ďalšom priebehu zápasu mrzelo, lebo postupne sa k slovu dostávali domáci. V 28. min v presilovke sa puk z Themárovej hokejky oprel o hornú žŕdku Kalembovej bránky. „Kosačky“ zlepšili pohyb a vyrovnali hru. Pri Novotného strele v 34. min mal Kalemba veľkú dávku šťastia. O minútu sa potom Kalemba vyznamenal pri strelách Themára i Važana. V 38. min sa skončilo čakanie na prvý gól. Murček spätnou prihrávkou našiel Smreka, ktorý vo svojom treťom zápase po návrate na súťažný ľad skóroval – 1:0.

V čase, keď „kosačky“ kontrolovali priebeh zápasu, hostia z ničoho nič udreli. Matúš Chovan z veľkého uhla nachytal Šúreka na hruškách – 1:1. O minútu potom korčuľoval Markovič sám na bránku hostí, no svoj blafák nedotiahol do gólového efektu. V 58. min mal rozhodnutie na svojej hokejke Chovan, ale dvakrát po sebe netrafil odkrytú časť bránky. V záverečnej minúte si utvorili hostia veľký tlak, ale Šúrek svojimi zákrokmi poslal zápas do predlženia. V nadstavenom čase rozhodol v presilovke Pokrivčák o víťazstve Martina.

HC Košice – ŠHK 37 Piešťany 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Góly: 27. Pašek (R. Jenčík, Kolba), 29. L. Nagy – 7. S. Saliji (J. Románek, Melichárek), 30. M. Bartánus (J. Ručkay, V. Nemec), 32. Melichárek (R. Filip)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:1, rozhodovali: J. Konc – M. Korba, Sčensný, 3031 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, Macejko, od. 34. min Matis – Svatoš, Marek Slovák, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, Pašek, R. Jenčík – Hrnka, P. Bartoš, R. Konečný

Piešťany: T. Tomek – Bučka, R. Filip, Brňák, Valábik, Škadra, Biro, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, J. Románek – J. Ručkay, V. Nemec, M. Bartánus – Lušňák, Holovič, Lelkeš – Haring, Mišura, Toman

Anton Tomko (tréner Košíc): „Do zápasu sme nastúpili s odhodlaním bojovať. V prvej tetine sme mali minimálne tri tutovky, ktoré zostali nevyužité. Naopak, inkasovali sme gól, čo na naše hokejky prinieslo nervozitu. Podarilo sa nám zápas otvoriť, ale po dvoch našich zaváhaniach v obrannom pásme to súper opäť využil a potom až do konca zápasu udržal priaznivý stav. Piešťany podali zodpovedný výkon.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Napriek tomu, že nemáme ideálny vstup do sezóny, sme do Košíc neprišli v porazeneckej nálade. Na chalanoch bolo vidieť, že chcú uhrať dobrý výsledok. Dali sme si pozor na prvú tretinu. To, čo sme si povedali, hráči splnili. Navyše sa nám podarilo dať gól, čo nás naštartovalo. V druhej tretine sme spravili dve zbytočné chyby, ale podarilo sa nám vyrovnať, čo nás znova nakoplo. V tretej tretine mali síce Košice tlak, ale zodpovednou hrou smerom dozadu a bojovnosťou sme napokon zápas uhrali v náš prospech.“

Zvolen - Piešťany 2:1 po sam. nájazdoch

Prvý zákrok si piešťanský brankár Tomek pripísal už v 2. min po Marcinkovom príklepe. V 3. min osamotený Spilar minul zblízka. Hosťujúcu bránku v 5. min ohrozili aj hostia, ale Bartánusovu strelu kryl Hylák.

V 7. min nepokrytý Samir Saliji trafil parádne horný ľavý kút košickej bránky – 0:1. O vyrovnanie sa márne pokúšal Spilar a obrovskú šancu v 13. min nepremenil ani Nagy.

Domáci hrali tri presilovky po sebe: využili až tú poslednú, keď v 26. min puk odrazený od mantinelu poslal Pašek pohotovo do bránky – 1:1. V 29. min hrali „oceliari“ bez vylúčeného Bartoša. V oslabení vypichol puk Nagy a umiestnenou strelou dostal svoj tím do vedenia.

Nie však nadlho, lebo v polovici stretnutia Bartánus nedal Hylákovi šancu a bolo vyrovnané. V 32. min v oslabení využil zaváhanie Cebáka Melichárek a Piešťany po druhý raz v stretnutí viedli. Zmeniť to mohol Bartoš, chýbalo mu málo, bekhendom trafil žŕdku.

V 45. min počas presilovky nastrelil Nagy hornú žŕdku. Ani na dva razy potom nevyrovnal Marcinko. Štvrtý gól hostí mohol pridať Bartánus, ale v početnej výhode neprekonal Hyláka.

Upokojiť svoj tím mohol v 57. min Lelkeš, ale svoj nájazd nepremenil. V závere hrali Košičania power-play, ale ani tu nevyužili, a tak po prvý raz prehrali v tejto sezóne.

HKM Zvolen – MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (2:1, 0:0, 0:3)

Góly: 2. Huňady, 8. Huňady (V. Baláž, Škvaridlo) – 4. F. Novák (Kalla), 45. Macejka (Kropáč, Dlouhý), 52. Macejka, 53. Dlouhý (Kropáč)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin – Gavalier, Tornay, 1027 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, Obšut, Ťavoda, J. Mucha – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, V. Baláž – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Fekiač, Čanky, Martin Ďaloga

Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Rúfus, Bajaník, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Hriňa – D. Buc, Klouda, T. Varga – F. Novák, Kalla, I. Dornič – A. Lipovský, Linet, Macejka – Kropáč, Valášek, Čavrk

Ľubomír Oslizlo (tréner Zvolena): „Vstup do zápasu a úvod do neho nám vyšiel. Prvú tretinu sme hrali to, čo sme si povedali. Napádali sme súpera a k ničomu sme ho nepustili, plnili sme to však iba v úvodnej dvadsaťminútovke. V druhej sme od toho upustili. Nebolo to z našej strany také agresívne i keď sme si vypracovali nejakú šancu, nepodarilo sa nám však zvýšiť.

V tretej tretine sme si dali vlastný gól na 2:2. Huňady mal šancu na 3:2, ktorú nepremenil. Ak by sa tak stalo, mohlo sa všetko vyvíjať inak. Dostali sme naopak dva hlúpe góly a mužstvo už nenašlo silu niečo s tým urobiť.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Nenastúpili sme dobre do zápasu. Dostali sme prvý lacný gól a boli sme pod dekou. Po prvej tretine sme si veci vydebatovali a začali sme hrať lepšie, zlepšili sme pohyb. Hrali sme trpezlivo, dobre sme bránili stredné pásmo a to sa vyplatilo.“

Dukla Trenčín - HKM Zvolen

Zvolenčania boli v prvej tretine aktívnejší, častejšie podnikali útočné výpady a už po 67 sekundách sa tešili z gólu. Brankár Laco zle rozohral puk, zmocnil sa ho pri mantineli Huňady a poslal ho tam, kam patrí – 1.0.

Žilinčania odpovedali vo 4. min: Kalla poslal puk z uhla pred bránku, kde číhal na teč F. Novák a vyrovnal – 1:1. Domácich inkasovaný gól nerozhodil a v 8. min išli do zaslúženého vedenia.

Tentoraz z pravej strany poslal Baláž puk pred Laca a pri ľavej žrdi sa presadil opäť Huňady. V 13. min dobiedzal pred gólmanom hostí voľný Martin Ďaloga, ale nedokázal puk za neho prepasírovať. Hráči spod Dubňa potom nevyužili dve presilovky, aj zásluhou dobrej defenzívnej hry Zvolenčanov. Pred prestávkou mohli zvýšiť vedenie domáci útočníci Podkonický a Brabenec, no koncovka im nevyšla podľa predstáv.

Druhá tretina nepriniesla toľko vzruchu, čo prvá. Žilina pozornejšie bránila, šancí bolo menej. Pred zvolenského gólmana sa v 24. min predral Valášek, ale jeho zakončenie nebolo nebezpečné. Na opačnej strane zahadzoval majster tutovky: v 25. min Peter Zuzin a v druhej polovici zápasu aj Brabenec a M. Jurík.

V tretej časti hry sa hosťom podarilo aj so šťastím opäť vyrovnať. V 45. min vystrelil z ľavej strany Macejka a ležiaci Pokovič v snahe zabrániť puku do bránky dosiahol úplný opak – 2:2. Domáci mohli ešte v tej istej minúte odpovedať, pred Lacom sa ocitol voľný Huňady, ale nezaknihoval hetrik. Hokejisti spod Pustého hradu potom ustáli štvorminútové oslabenie, no väčšiu aktivitu prezentovali aj naďalej žilinskí „vlci“. V 52. min svoje úsilie korunovali gólom, keď pred Šimka dostal Macejka a presadil sa pri ľavej žrdi. O 32 sekúnd neskôr už svietilo na ukazovateli skóre 2:4: tentoraz nahodil puk od modrej čiary Dlouhý a na prekvapenie gólmana Zvolena skončil za ním. Domáci mali v závere aj výhodu presilovky, búšili do súpera, ale strelecky sa už nepresadili.