Extrémizmus neporazí ľavicového politika, tvrdí Robert Fico

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas TB po skončení summitu lídrov členských krajín eurozóny v Bruseli. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Premiér SR a predseda strany Smer – SD Robert Fico je s výsledkom krajských volieb spokojný.

„Teraz sme vyhrali v prvom kole v siedmich župách, v troch máme predsedov stopercentne istých. Máme aj o 25 poslancov viac. Za Smer-SD musím povedať, že je to veľká spokojnosť, Smer tieto voľby vyhral,“ uviedol v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 Robert Fico.

Premiéra nesklamal ani výsledok volieb v Bratislavskom kraji, kde pred kandidátkou Smeru-SD Monikou Flašíkovou Beňovou skončil Pavol Frešo (SDKÚ-DS s podporou KDH, Mosta-Híd, SMK, SaS, OKS a Strany zelených). Frešo však nedosiahol nadpolovičnú väčšinu voličských hlasov, s Monikou Flašíkovou Beňovou sa stretnú 23. novembra v druhom kole volieb.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

Bugár dáva šance Frešovi

Ako uviedol Fico, vedeli, že v Bratislave je pravica silná. Zároveň však dodal, Frešo bude musieť v nasledujúcich dvoch týždňoch odpovedať na nepríjemné otázky.

Freso
Foto: SITA/Marián Peiger

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár si myslí, že by Pavol Frešo voľby v Bratislavskom kraji vyhral, ak by strana Nová väčšina – Dohoda nepostavila kandidáta Daniela Krajcera. Bugár si myslí, že v druhom kole volieb práve hlasy od voličov Daniela Krajcera posilnia Pavla Freša.

Premiér Robert Fico bol však po voľbách nespokojný s účasťou, ktorá podľa neho bola rekordne nízka. Podľa Fica by na Slovensku stačili iba tri kraje. O tomto návrhu budú ešte rokovať, Fico by však bol rád, keby o tom vznikla širšia dohoda, uviedol v nedeľu v diskusnej relácii.

S výsledkami prvého kola regionálnych volieb však nie je veľmi spokojný predseda KDH Ján Figeľ. „Som sklamaný, že naši kandidáti neprešli, aj keď boli silní,“ uviedol Figeľ v diskusnej relácii.

Predseda SMER – SD Fico v úspech verí aj v druhom kole regionálnych volieb. Vysokú šancu na získanie postu predsedu Nitrianskeho kraja dáva Fico kandidátovi Milanovi Belicovi (Smer-SD, SNS, ASV), ktorý sa v druhom kole stretne s Tomášom Galbavým (SDKÚ-DS, Most-Híd, NOVA, OKS, SaS, SMK).

Extrémizmus vraj nezvíťazí

Fico nepochybuje ani o úspechu Zdenka Trebuľu (Smeru-SD, Most-Híd, SMK) v Košickom kraji. „Ani v prípade Zdenka Trebuľu nemám pochybnosti,“ uviedol v relácii.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa o víťazstvo kandidáta na predsedu Banskobystrického kraja Vladimíra Maňku (Smer-SD, KDH, SMK, SMS, HZDS, HZD, Strana zelených) v druhom kole regionálnych volieb neobáva.

Kotlebovci si pripomenuli protest proti Rómom
Foto: SITA/Ivan Fleischer

„My nie sme nervózni, žiadny extrémizmus neporazí ľavicového politika,“ uviedol Fico v mimoriadnej relácii TV Markíza Na telo. Reagoval tak na prekvapenie vo výsledkoch krajských volieb, keďže sa v druhom kole 23. novembra stretne v súboji o kreslo predsedu Banskobystrického kraja Vladimír Maňka s kandidátom ĽSNS Marianom Kotlebom.

Maňku v Banskobystrickom kraji podporí aj strana Most-Híd, pripomenul v relácii predseda strany Béla Bugár. Za Maňkom stojí aj strana KDH. „KDH podporovalo Maňku, podporuje ho naďalej. Je to a bude lepší župan ako Marian Kotleba,“ uzavrel Figeľ.

O výsledku prvého kola regionálnych volieb v Banskobystrickom kraji však podľa Fica musí hovoriť pravica. Ako dodal v relácii Na telo, je zarážajúce, že pravica do krajských volieb nominovala Ľudovíta Kaníka, ktorého podľa premiéra Fica porazí každý.

Sulík za Kotlebu viní KDH

To, že Marián Kotleba sa dostal do druhého kola volieb má podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka na svedomí Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). „Ak by nerozbíjalo KDH pravicu a podporili by Ľudovíta Kaníka, druhé kolo by vyzeralo inak,“ vyhlásil Sulík.

Sulik
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher SITA

Po voľbách treba podľa Sulíka začať diskutovať, či majú samosprávne kraje zmysel. Ako povedal Sulík dnes pre agentúru SITA, 80 percent ľudí regionálne voľby ignoruje. „Treba diskutovať, či nemáme mať len štátnu a komunálnu úroveň. Časť kompetencií by prešla na obce, časť na štátnu správu,“ uviedol.

SaS je ako strana podľa Sulíka spokojná. Doteraz totiž mala SaS v zastupiteľstvách len jedného poslanca v Bratislave. Po sobotňajších voľbách má deväť mandátov. „Je to slušní nárast,“ povedal s tým, že sa ukázalo, že kde sa pravica nespojí, nemá šancu vyhrať.

Vidieť to napríklad aj v Trnave, kde sa Ľudová platforma nevedela dohodnúť a vysmiaty je podľa Sulíka tretí – József Berényi (SMK-MKP). Ten sa stretne v druhom kole volieb o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja s Tiborom Mikušom (nezávislý).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľJózsef BerényiMarian KotlebaPavol FrešoRobert FicoVladimír Maňka