Extrémne horúčavy v Indii pokračujú, obetí pribúda

India
Horúčavy v Indii si vyžiadali už 800 obetí. Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 26. mája (WEBNOVINY) – Počet obetí extrémnej vlny horúčav v Indii sa v utorok vyšplhal už takmer na 800, pričom teploty v niektorých častiach krajiny sa priblížili až k päťdesiatim stupňom Celzia.

Väčšina obetí extrémneho počasia pochádza z južných štátov Telangana a Ándhrapradéš, kde podľa informácií britskej spravodajskej stanice BBC od uplynulého týždňa zomrelo dohromady už vyše 750 ľudí. Ďalších 24 ľudí zahynulo v indických štátoch Západné Bengálsko a Urísa. Nemocnice sú v stave pohotovosti a úrady prostredníctvom televízie vyzývajú obyvateľov, aby ostali vo vnútri, pili dostatočné množstvo tekutín a ak sa predsa rozhodnú vyjsť von, zobrali si so sebou čiapku.

Horúčavy v dvoch najhoršie postihnutých južných štátoch trvajú už od polovice apríla, k väčšine úmrtí však došlo až počas minulého týždňa. Najviac zasiahnutým štátom je Ándhrapradéš, kde už v dôsledku horúčav zomrelo už 551 ľudí a teploty sa v pondelok vyšplhali až na 47 stupňov Celzia. V susednom štáte Telangana zabili horúčavy minimálne 215 ďalších ľudí, pričom teploty tu v priebehu víkendu dosahovali 48 stupňov Celzia. V hlavnom meste Naí Dillí sa teploty v pondelok vyšplhali na 45,5 stupňov Celzia.

Meteorológovia vydali varovanie pre štáty Ándhrapradéš, Urísa a Džhárkhand, kde by podľa nich horúce podmienky s teplotnými maximami okolo 45 stupňov mali pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Očakávanú úľavu by krajine mali priniesť monzúnové dažde, ktoré by koncom mája mali doraziť do štátu Kérala a následne sa rozšíriť do celej krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom