Záplavy v mestách sú dôsledkom pribúdania betónu na úkor zelene

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dážď, búrky, Bratislava
Situácia po prívalovom daždi sa mierne upokojila, hasiči v hlavnom meste odčerpávali vodu, Bratislava 7. jún 2018 Foto: facebook.com/prezidiumhazz

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Stredajšie záplavy, ktoré postihli viacero slovenských miest, sú spôsobené najmä pribúdaním betónu na úkor zelene. V zastavaných územiach tiež chýba práca s dažďovou vodou, ktorá namiesto toho, aby ostávala v území, odchádza do kanalizácie.

Globálna zmena klímy

Aj z tohto dôvodu ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyčlenilo 33 miliónov eur na zelenú infraštruktúru v regiónoch Slovenska.

„Zaplavené ulice, ale aj extrémne horúčavy sú dôsledkom nielen globálnej zmeny klímy, ale aj konkrétnej ľudskej činnosti v mestách. Ak chceme mať v mestách príjemné životné prostredie, je potrebné zastaviť úbytok zelene a budovať prvky zelenej infraštruktúry. Znamená to viac trávnikov a parkov, zelených striech, fontán, jazierok, nádrží či živých plotov,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Agrorezort upozornil, že každá nová budova, parkovisko alebo nová asfaltová cesta znamená zväčšovanie plochy, ktorá odvádza vodu do kanalizácie a zvyšuje tiež prehrievanie mestského prostredia, ktoré môže v lete dosiahnuť aj 50 stupňov.

Schválené projekty

Agrorezort ešte vlani vyhlásil výzvu na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach, vyčlenených je 33,3 milióna eur. Financie sú určené na budovanie zelených parkov, zelených stien a zelených striech ako aj na aktivity v oblasti dopravnej infraštruktúry, ako sú zelené koridory pozdĺž cyklotrás, čiže aleje, živé ploty, remízky.

Financie sa môžu použiť aj na využívanie dažďovej vody, budovanie dažďových nádrží a zavedenie zberných systémov na odpadovú a dažďovú vodu.

Ďalšími oblasťami, na ktoré možno žiadať financie, sú zazelenanie miest, opatrenia na zníženie znečistenia ovzdušia, znižovanie hluku v mestách a podobne. Ministerstvo pôdohospodárstva už schválilo 71 projektov za viac ako 22 miliónov eur. Mestá a obce prevažne žiadali financie na skrášľovanie verejných priestranstiev, revitalizáciu vnútroblokov a nové parky.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR