Extrémne počasie zabilo za 20 rokov vyše pol milióna ľudí

Aj psov potrápil tajfún Nesat
Obyvatelia Filipín sa snažia zachrániť svojho psa počas evakuácie v štvrti Calumpit v regióne Bulacan. Krajinu neustále trápia silné dažde po prehnaní sa tajfúnu Nesat a spôsobili rozsiahle záplavy. Foto: SITA/AP Photo/Bullit Marquez

VARŠAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Tajfúny, horúčavy, suchá a záplavy – extrémne počasie pod vplyvom klimatických zmien – stálo aj v minulom roku životy tisícov ľudí a spôsobilo nepredstaviteľné škody.

Ako v utorok informovala organizácia Germanwatch, zomrelo od roku 1993 pri viac než 15 000 prírodných udalostiach vyše 530 000 ľudí. Materiálne straty správa odhaduje na 1,866 miliardy eur.

Obrazom: Zemetrasenie na Haiti

Medzi najviac postihnuté štáty v roku 2012 patrili Haiti, Filipíny a Pakistan, uviedol Sönke Kreft, jeden z autorov správy na klimatickej konferencii OSN vo Varšave.

Haiti, ktoré trpia stále dôsledkami ničivého zemetrasenia z roku 2010, zasiahol v auguste 2012 hurikán Isaac, ktorý zničil veľkú časť úrody. Ďalšiu spúšť v krajine neskôr za sebou zanechali tropické dažde spôsobené hurikánom Sandy.

Aj na Filipínach zabil v roku 2012 viac než 1400 ľudí tajfún Bopha.

V Pakistane, ktorý sužovali ťažké záplavy už v roku 2010 a 2011, zomrelo pri silných monzúnových povodniach vyše 650 osôb.

Obrazom: Filipíny zasiahol tajfún Bopha

Okrem toho v roku 2012 skončili na klimatickom rizikovom indexe aj európske štáty, medzi nimi Srbsko a Bosnu a Hercegovinu, ktoré postihli obrovské horúčavy.

Extrémne poveternostné podmienky s veľkými povodňami v regióne Krasnodar na zoznam veľmi zasiahnutých štátov dostali aj Rusko.

Informácie priniesol spravodajský portál orf.at.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom