Facebook čelí obvineniu pre vytváranie extrémistických videí, na sieti je aktívny aj Islamský štát

facebook, teroristické skupiny
Titulná fotka na profile na Facebooku, na ktorej je napísané "Islamský štát". Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Facebook čelí obvineniu pre automatické vytváranie videí s extrémistickým obsahom súvisiacim s islamskými militantmi, rasizmom či nacizmom.

Materiál objavil anonymný whistleblower, ktorý podal sťažnosť americkým úradom. Zástupcovia Facebooku uviedli, že sa zlepšili vo vymazávaní extrémistických príspevkov, no ich systém nie je dokonalý.

Aktívne teroristické skupiny na Facebooku

Osoba, ktorá upozornila na problém, počas päťmesačnej štúdie monitorovala tritisíc ľudí, ktorí boli napojení na organizácie označené americkou vládou za teroristické skupiny. Počas vyšetrovania zistila, že extrémistické organizácie Islamský štát či al-Káida sú „otvorene“ aktívne na sociálnej sieti.

Whistleblower tiež prišiel na to, že Facebook automaticky vytvára spomienkové videá na profiloch, ktoré majú dostatok videní či lajkov, alebo boli aktívne určitý počet mesiacov.

Systém sa zlepšuje

Zástupcovia Facebooku uviedli, že ich systém „odhaľuje a vymazáva teroristický obsah na oveľa vyššej úrovni ako pred dvoma rokmi„.

Netvrdíme, že odstránime všetko, no v našom úsilí namierenom proti teroristickým skupinám po celom svete sme ostražití,“ dodali predstavitelia spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Al-KájdaFacebookIslamský štát