Facebook pred eurovoľbami zrušil falošné účty a stránky, ktoré šírili nepravdivé informácie

Facebook
Foto: ilustračné, SITA/AP

RÍM 13. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Facebook zrušila pred voľbami do Európskeho parlamentu niektoré falošné talianske účty a stránky, ktoré šírili nepravdivé informácie. Sociálna sieť v nedeľu informovala, že „odstránila niekoľko falošných a duplicitných účtov, ktoré porušovali politiku autentickosti„.

Rovnako zrušila stránky, ktoré uverejňovali nepravdivé informácie, ako aj stránky, ktoré začali ako nepolitické, získali sympatizantov a následne iba zmenili meno a stali sa politickými. Spoločnosť tiež uviedla, že prijala opatrenia proti opakovanému uverejňovaniu dezinformácií.

Šírili vymyslené citácie

Facebook urobil tieto kroky po upozornení od medzinárodnej občianskej organizácie Avaaz. Tá informovala, že na základe vlastného vyšetrovania odhalila 23 facebookových stránok, ktoré šírili falošné informácie ako vymyslené citácie a provokatívny obsah proti migrácii, vakcinácii alebo s antisemitským motívom.

Stránky mali 2,5 milióna sympatizantov a viac ako desiatka z nich podporovala pravicové a populistické strany.

Monitorujú zneužívanie siete

Facebook pred voľbami do Európskeho parlamentu stupňuje svoje úsilie v boji proti falošným správam a nenávistným prejavom.

V írskom Dubline zriadila operačné centrum, kde inžinieri, dáta špecialisti a vedci monitorujú zneužívanie, ktoré súvisia voľbami. Tie sa konajú 23. až 26 mája vo všetkých 28 členských štátoch únie vrátane Veľkej Británie, ktorá sa snaží z EÚ odísť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Facebook