Facebook ukázal v priamom prenose skupinové znásilnenie ženy

Facebook
Facebook zaznamenal v prvom kvartáli nárast príjmov na 5,38 miliardy amerických dolárov. Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 24. januára (WebNoviny.sk) – Švédska polícia v pondelok vypočúvala trojicu mužov, ktorých zadržala v nedeľu v meste Uppsala pre podozrenie zo znásilnenia Švédky. Muži údajné znásilnenie vysielali naživo na sociálnej sieti Facebook pre uzavretú skupinu členov, informoval na tlačovej konferencii zástupca prokurátora Magnus Berggren.

Na konci filmu jeden z mužov vyhlásil „bola si znásilnená“ a zasmial sa. Polícia potvrdila, že video videli „mnohí“ a jedna mladá diváčka zavolala políciu. Josefine Lundgrenová (21) povedala pre denník Expressen, že videla, ako jeden z mužov strhal zo ženy šaty a potom ju zaľahol. Ďalší z mužov mal podľa nej pištoľ. Online svedkovia povedali švédskym médiám, že videli aj ďalšiu časť, v ktorom tá istá približne 30-ročná žena poprela znásilnenie. Neboli si však istí, či nekonala pod nátlakom.

Švédska rozhlasová a televízna spoločnosť SVT uviedla, že muži ešte stále streamovali, keď do bytu dorazila polícia. Troch mužov vo veku od 19 do 25 rokov na mieste zatkla. „Nemáme prístup k (odvysielanému) filmovému materiálu, ktorý ukazoval údajné napadnutie,“ povedal na tlačovej konferencii zástupca prokurátora a dodal, že polícia má iba niekoľko klipov.

Má však dôkazy z miesta činu, výpovede podozrivých a ľudí, ktorí videli online stream.Hovorkyňa polície Lisa Sannerviková vyzvala ľudí, ktorí si stiahli uvedený stream, aby ho nešírili a odovzdali ho policajným vyšetrovateľom. V skupine, ktorá incident v danej chvíli online sledovala, bolo podľa švédskych médií zalogovaných asi 200 ľudí.Facebook ponúka live-stream od konca roka 2015. Často túto funkciu využívajú najmä médiá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Facebook