Facebook zablokoval desiatky podozrivých účtov, odborníci zisťujú ich možné napojenie na Rusko

Mark Zuckerberg
CEO Facebooku Mark Zuckerberg. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 6. novembra (WebNoviny.sk) – Americká spoločnosť Facebook zablokovala 115 účtov na rovnomennej sociálnej sieti a službe Instagram pre podozrivé „koordinované neautentické“ správanie sa. Stalo sa tak pred americkými kongresovými voľbami, ktoré sa konajú dnes.

Tip od bezpečnostných orgánov

Spoločnosť v pondelok prostredníctvom blogu oznámila, že na sociálnej sieti Facebook zablokovala 30 účtov a na Instagrame 85 a momentálne ich podrobnejšie preskúmava.

Spoločnosť k zablokovaniu pristúpila po tom, ako dostala tip od predstaviteľov amerických bezpečnostných orgánov o online aktivite, ktorá by podľa nich „mohla byť spojená so zahraničnými subjektmi„, uviedol v príspevku šéf kybernetickej bezpečnosti Facebooku Nathaniel Gleicher.

Ako tiež povedal, Facebook poskytne ďalšie informácie, keď bude o účtoch vedieť viac. Informovať bude okrem iného aj o tom, „či sú tieto účty napojené na Internetovú výskumnú agentúru sídliacu v Rusku alebo na iné zahraničné subjekty„.

Ovplyvňovanie verejnej mienky

Takmer všetky účty na Facebooku boli v ruštine alebo vo francúzštine. Na Instagrame boli zase väčšinou v angličtine a zameriavali sa buď na celebrity alebo politickú diskusiu. Ďalšie podrobnosti o účtoch alebo podozrivej aktivite spoločnosť neposkytla.

Americké technologické spoločnosti posilnili bezpečnosť a úsilie v boji proti dezinformačným kampaniam, pretože sa internetoví narušitelia vrátane ruských skupín pokúšajú rozdeliť voličov a zdiskreditovať demokraciu, píše agentúra AP.

Konanie Facebooku je súčasťou protiopatrení zameraných na zabránenie vyčíňaniu ako v roku 2016, keď ruské skupiny ovplyvňovali verejnú mienku pred americkými prezidentskými voľbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nathaniel Gleicher
Firmy a inštitúcie FacebookInstagram