Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Fair-play podáva trestné oznámenie, Čižnár ignoruje emisie

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Prokuratúra pod vedením Jaromíra Čižnára ignoruje informácie Švajčiarov o tom, že sa na emisnom obchode údajne obohatil vysokopostavený úradník ministerstva životného prostredia, tvrdí Aliancia Fair-play.

Z generálnej prokuratúry Aliancii na ich podnet oznámili, že také informácie v spise nenašli a ďalšie kroky nepodnikli. Aliancia preto podáva trestné oznámenie a prokuratúru žiada, aby podozrenia švajčiarskych kolegov riadne vyšetrila.

„Slovenská prokuratúra sa správa, akoby chcela chrániť neznámeho vysokopostaveného predstaviteľa ministerstva. Ak by aj informácie o ňom v spise nemala, je nepochopiteľné, že si ich od švajčiarskej prokuratúry nevyžiadala,“ povedala v utorok novinárom Zuzana Wienk z Aliancie, ktorá na generálnu prokuratúru zaniesla opakovaný podnet na preskúmanie kauzy.

Prokurátora vraj kauza nezaujíma

Švajčiarska prokuratúra totiž podľa Wienk veľmi presne zdokladovala nielen totožnosť človeka, ale aj bankové účty a prevody, ku ktorým sa prihlásil. Podľa oficiálnych dokumentov zo Švajčiarska všetky kľúčové bankové informácie Slovákom zaslali 27. januára 2012.

Wienk
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza
„Je zarážajúce, že generálneho prokurátora vôbec nezaujíma, kam sa také vážne dokumenty stratili,“ dodala Wienk. Aliancia sa obracia aj na občanov s prosbou, aby pomohli vytvoriť na prokuratúru tlak a žiadali výsledky. Zároveň sa mimovládka obráti aj na poslancov parlamentu a prezidenta s výzvou, aby žiadali od prokuratúry vysvetlenie.

Generálna prokuratúra potvrdila, že v utorok zaevidovala osobne podané podanie Aliancie Fair-play. „Písomné podanie generálna prokuratúra posúdi a vybaví zákonným spôsobom,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Aliancia ešte v apríli prišla s informáciou, že na kauze emisie sa možno obohatil úradník Ministerstva životného prostredia SR. Vyplývať to má z dokumentov, ktoré si aliancia vyžiadala od Švajčiarov.

Profitovať mohol Sekretär

„Podľa dokumentov, ktoré sme si vyžiadali zo švajčiarskej prokuratúry, mohol z kauzy profitovať úradník, ktorý na ministerstve pôsobil do roku 2009,“ povedal Pavol Lacko, projektový manažér aliancie. „V dokumentoch sa jeho funkcia označuje ako Sekretär. Tento termín sa vo Švajčiarsku využíva v súvislosti so štátnym tajomníkom, vedúcim úradu alebo iným vysokopostaveným úradníkom,“ dodal Lacko.

Táto osoba mala byť totiž konečným beneficientom podozrivého finančného toku vo výške 3,8 milióna USD, na ktorý švajčiarske úrady upozornila v roku 2009 banka Credit Suisse. Neskôr sa spomínaná postava objavila aj v súvislosti s účtami na Cypre a v Belize. Švajčiarske orgány tieto toky vyšetrovali v súvislosti s predajom emisných kvót na Slovensku. „Švajčiari poskytli dokumenty aj slovenským orgánom, takže tie by mali poznať meno dotyčnej osoby,“ povedal Lacko.

Kauza emisie súvisí s predajom emisných kvót

ministerstvom životného prostredia firme Interblue Group v roku 2008. Cena bola pritom približne o polovicu nižšia, než za akú emisie predávali okolité štáty.

Kauza stála kreslo dvoch ministrov životného prostredia Jána Chrbeta a Viliama Turského. Minister životného prostredia József Nagy podal na firmu v roku 2010 trestné oznámenie v súvislosti s podvodom. Trestné stíhanie však bolo zastavené.

Odporúčané články

Andrej Kiska chce s prokurátorom hovoriť aj o kauze emisie Prokuratúra zametá citlivé kauzy pod koberec, varuje Lipšic

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies