Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd, kladivko
Foto: Shutterstock
12. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Fair-play vyzvala súdnu radu, aby zverejnila, koho podporila

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Aliancia Fair-play vyzvala členov Súdnej rady SR, aby zverejnili, ako hlasovali vo voľbe predsedu najvyššieho súdu, ktorá sa chystá na utorok. Parlament totiž pred letom hlasovanie v tomto type volieb utajil.

Podľa Aliancie Fair-play nie je voľba do takej významnej justičnej pozície právom členov rady, ale ich zodpovednosťou voči celému súdnictvu a najmä občanom. „Občania by mali mať právo vidieť, aké hodnoty vyznávajú jednotliví členovia tohto najvyššieho samosprávneho orgánu v súdnictve,“ uviedla šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Rozhodovanie sudcov by malo byť čitateľné

Súdna rada bude v utorok 16. septembra voliť predsedu najvyššieho súdu, ktorého nedokázala zvoliť pred štyrmi mesiacmi v Sobranciach. „Verejnosť nebude mať tentoraz možnosť sledovať, komu sa rozhodnete dať svoj hlas,“ obrátila sa aliancia na členov súdnej rady. Pripomenula, že funkcia predsedu najvyššieho súdu je mimoriadne dôležitá pre fungovanie celej justície.

„Vaše rozhodovanie by preto malo byť čitateľné, hodnotiteľné a predvídateľné. Občania demokratického štátu by mali mať možnosť sledovať, ako každý z vás v ich mene vykonáva svoje právomoci,“ uvádza sa vo výzve, ktorú agentúre SITA poskytol Pavol Lacko z Aliancie Fair-play.

O post predsedu najvyššieho súdu sa uchádzajú traja kandidáti

Utajenie voľby kritizuje združenie Via Iuris. „Strana Smer-SD nedávno zákonom utajila hlasovanie členov Súdnej rady SR pri voľbe predsedu najvyššieho súdu, a preto sa občania už nedozvedia, koho jednotliví členovia súdnej rady volili,“ uviedol právnik Peter Wilfling spolupracujúci s Via Iuris.

V súboji o kreslo šéfa najvyššieho súdu sa stretnú traja súperi – Danielu Švecovú navrhli ako kandidátku Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave a viacerí sudcovia najvyššieho súdu. Sudcovia najvyššieho súdu navrhli aj Daniela Hudáka. Sudca Najvyššieho súdu SR Ivan Rumana sa navrhol sám.

Odporúčané články

Prezident Kiska sa stretol s dočasnou nástupkyňou Harabina Minister Borec nenavrhne kandidáta na Harabinovho nástupcu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...