Falšované výrobky spôsobujú na Slovensku stámiliónové škody, ide najmä o kozmetiku či obuv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Colníci, falzifikáty
Pod dohľadom colníkov dnes v Bratislave zošrotovali a spálili falošnú športovú obuv. Ak by sa tento tovar dostal na trh a predával sa ako originál, majiteľovi ochrannej známky by vznikla škoda v hodnote 70 000 eur. Tovar zaistili colníci v Brodskom v marci tohto roku pri kontrole zásielky v rámci colného konania pri dovoze tovaru. Bratislava, 7. jún 2018 Foto: SITA/Colný úrad Trnava

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské hospodárstvo prichádza vplyvom falšovania rôznych výrobkov o 600 mil. eur ročne. Vyplýva to zo správy Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), o ktorej informovala slovenská finančná správa.

Úrad skúmal posledných päť rokov hospodárske náklady spojené s falšovaním v odvetviach, ktoré sú voči porušovaniu práv duševného vlastníctva najviac zraniteľné.

Ide o kozmetiku a prípravky starostlivosti o telo, odevy, obuv, športový tovar, hračky, šperky a hodinky, kabelky a batožina, hudobné nahrávky, liehoviny a vína, lieky, pesticídy, smartfóny, batérie a pneumatiky.

Výrobcovia vyrábajú menej

Z výsledkov skúmania vyplynulo, že v dôsledku prítomnosti falošných výrobkov na trhu dosahujú priame ročné straty v týchto odvetviach v únii 60 mld. eur, čo zodpovedná 7,5 % ich predaja. Výsledkom je, že legitímni výrobcovia vyrábajú menej a zamestnávajú menej ľudí. Priama strata v týchto odvetviach sa vyčísľuje na 434 tis. pracovných miest.

„Na Slovensku sa každoročne stráca 15,3 % priameho predaja. To zodpovedá približne 600 mil. eur, čo predstavuje 111 eur na obyvateľa SR za rok,“ dodáva finančná správa.

Tisíce kusov falzifikátov

Na Slovensku kontroluje dodržiavanie práv duševného vlastníctva finančná správa. V minulom roku identifikovala pri dovoze z tretích krajín 1 363 prípadov porušenia práv duševného vlastníctva, čo predstavuje takmer 79,4 tis. kusov tovaru.

Na domácom trhu v rámci kontrol identifikovala 918 prípadov porušenia práv duševného vlastníctva, čo predstavuje viac ako 55,7 tis. kusov tovaru. „Išlo najmä o textilné výrobky, parfumy, obuv a kozmetiku,“ informovala finančná správa s tým, že za rok 2017 zaistila tovar v celkovej hodnote cca 3,4 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR