Kanada - rusko
Kanadský brankár Calvin Pickard zneškodňuje príležitosť Rusa Ivana Telegina počas semifinále MS v hokeji 2017. Kolín nad Rýnom, 20. máj 2017. Foto: SITA/AP

KOLÍN NAD RÝNOM 20. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady stále majú šancu na zlatý hetrik z majstrovstiev sveta.

Po triumfoch na predchádzajúcich šampionátoch v Česku a Rusku si opäť zahrajú vo finále, v sobotňajšom semifinále na 81. MS v Nemecku a Francúzsku zdolali v Kolíne nad Rýnom ruskú „zbornú“ 4:2, po druhej tretine pritom prehrávali 0:2. Rusi na predchádzajúcich troch MS získali cenný kov, v zbierke majú zlato, striebro a bronz.

MS prelink

Rusi nezasadili knokaut

Úvod zápasu sa niesol v réžii Rusov, ale Plotnikov a Tkačov nepremenili svoje šance. V 12. min nepochodil ani Antipin a pred prvou sirénou sa neujali ani pokusy Šipačova a Kučerova. V 21. min z ostrého uhla Morrissey trafil iba brankára Vasilevského, na opačnej strane Pickard vychytal Dadonova. Telegin potom tečoval puk tesne vedľa kanadskej bránky. Prvýkrát sa skóre menilo v 33. min, keď Rusi krásnou kombináciou Kučerova s Panarinom skórovali zásluhou Kuznecova. Na trestnú lavicu vzápätí putoval Kanaďan Simmonds a v závere 35. min Gusev doťukol za Picarda milimetrovú krížnu prihrávku Šipačova.

Definitívny knokaut mohol súperovi zasadiť Namestnikov, ale neuspel rovnako ako na opačnej strane Simmonds. Kanade vyšiel vstup do tretieho dejstva, už v 17. sekunde strelu MacKinnona tečoval Scheifele a Rusi viedli už iba o gól. Šance sa potom striedali na oboch stranách, vyrovnať sa podarilo necelých päť minút pred koncom tretej časti MacKinnon a začínalo sa odznova. Schyľovalo sa k tomu, že o víťazovi rozhodne až predĺženie prípadne samostatné nájazdy, ale v 57. min O’Reilly poslal Kanadu do najtesnejšieho vedenia a do prázdnej bránky pridal poistku Couturier.

Súpera nepodcenili

Rusi hrali dobre a strelili dve pekné góly a hrali naozaj dobre, za to im patrí obdiv. Nám však patrí za to, že sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Všetci sa teraz tešíme na zápas o zlato, budeme sa snažiť ten zápas čo najviac užiť,“ povedal obranca Colton Parayko, ktorý si v sobotňajšom stretnutí pripísal dve asistencie. „Počas druhej prestávky sme sa snažili niečo vymyslieť, aby sme zostali v hre o dobrý výsledok. Potrebovali sme rýchly gól a ten aj prišiel. V presilovke sme potom vyrovnali a potom už len predvádzali svoju hru. Nebol v nej ani náznak obáv. Boli sme uvoľnení, všetko to bolo len o našich hlavách,“ poznamenal autor víťazného presného zásahu Ryan O’Reilly.

Ruskí hokejisti boli po semifinálovom zápase sklamaní. „Nemyslím si, že Kanaďania dnes boli nezdolateľní. Nedokážem však vysvetliť, čo sa stalo v tretej tretine. Súpera sme určite nepodcenili, v tretej časti sa nám nehralo tak dobre ako v prvých dvoch,“ hovorí ruský útočník Jevgenij Dadonov. Podľa jeho spoluhráča Artemija Panarina bol kľúčový gól hneď v úvode tretej tretiny. „Nehrali sme zle a mali iniciatívu na svojich hokejkách, ale potom ju prebrali Kanaďania. Videli sme sa už na koni, napokon sme skončili pod ním,“ povedal.

MS V HOKEJI 2017 – SEMIFINÁLE

• Paríž

Kanada – Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)
Góly: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. R. O’Reilly (Matheson), 59. Couturier (O’Reilly, Parayko) – 33. Kuznecov (Panarin, Kučerov), 35. N. Gusev (Šipačov, Panarin)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Belov (Rus.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Stricker (Švaj) – Lhotský (ČR), Oliver (USA), 16 469 divákov

Kanada: Pickard – Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Morrissey, Matheson, Ch. Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, C. Giroux, R. O’Reilly – Duchene, Couturier, Killorn – B. Schenn, Konecny, Marner – Point
Rusko: Vasilevskij – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov, Provorov, Zub, Orlov – Telegin, Andronov, Ničuškin – Dadonov, Šipačov, N. Gusev – Kučerov, Namestnikov, Kuznecov – Panarin, S. Plotnikov, Barabanov – Tkačov