Fantastická Rusnáková získala zlato v šortreku v Sarajeve, skvelý výkon podala aj Filipová

rýchlokorčuľovanie

SARAJEVO 12. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe Petra Rusnáková získala zlatú medailu na 500 m trati na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v bosnianskom Sarajeve.

Sedemnásťročná členka ŠK STEZ Spišská Nová Ves bola suverénna počas celého priebehu pretekov, keď triumfovala v rozjazdách, štvrťfinále aj v semifinále. Vo finále takisto nezaváhala a systémom štart – cieľ finišovala na prvej priečke s časom 44,804 s.

Tri cenné kovy

Vynikajúci výkon podala aj jej o rok mladšia krajanka Lucia Filipová, ktorá obsadila striebornú pozíciu. Ďalšia zástupkyňa spišskonovoveského šortreku zvíťazila v rozjazdách a vo štvrťfinále, v semifinále a vo finále nestačila iba na Rusnákovú.

Slovenské šortrekárky získali na aktuálnom zimnom EYOF-e tri cenné kovy. Rusnáková si vybojovala zlato na 500 m a striebro na 1500 m. Filipová pridala do zbierky striebornú medailu z „päťstovky“. Slovensko má v historických tabuľkách zimných edícií EYOF-u už deväť cenných kovov (bilancia 2-2-5).

V semifinále sme si jasne nastavili taktiku a vzájomne pomohli. Po finále sa cítim úžasne, pretože som si to tvrdo odpracovala. Mám pocit, že zlatá medaila je za tú drinu veľká odmena. Sme šťastné aj z toho, že nás prišli podporiť naši krajania, z hľadiska sme cítili pozitívnu energiu. Pre mňa bolo už včera zážitkom stáť na stupni víťazov, teším sa, že si to zopakujem a na večernom ceremoniále aj vypočujem slovenskú hymnu,“ povedala Rusnáková pre olympic.sk. „Je to skutočne úžasný pocit, teší nás, že to takto skončilo. Od rána sme dúfali, že to dáme na medailové pozície, sme šťastné. Pred semifinálovou jazdou som mala rešpekt, keďže som ešte mala v živej pamäti včerajšiu penalizáciu z 1500 metrov. Čaká nás ešte súťaž na 1000 metrov, opäť dáme zo seba maximum a veríme, že sa nám podarí uspieť,“ doplnila Filipová.

Súťaže v alpských lyžiarskych disciplínach pokračovali v utorok slalomom chlapcov, v ktorom sa Ján Sanitár dostal na solídne 17. miesto. Osemnásťročný pretekár bol jediným Slovákom v cieli druhého kola, z celkového počtu 105 štartujúcich klasifikovali iba 54 slalomárov. Druhé kolo nedokončil Filip Botka, už v úvodnej jazde vypadli Adam Lások a Filip Baláž. Zlato si odniesol Rakúšan Joshua Sturm.

Weberová zvíťazila v behu na lyžiach

Biatlonisti absolvovali na bosnianskom snehu úvodné štarty v rýchlostných pretekoch. Na 6 km trati zvíťazila Nórka Hanna Börveová. Čistá streľba vyniesla Slovenke Michaele Hubačovej 25. priečku, na 45. poste skončili so zhodným časom Barbora Horniaková a Viktória Vozárová.

O desať pozícii nižšie klasifikovali Emu Kapustovú. Chlapci súperili na trati dlhej 7,5 km, kde bol najrýchlejší Francúz Eric Perrot. Zo Slovákov bol najvyššie Adam Koštial na 46. mieste. Matejovi Gregorovi patrí 65. pozícia, Damián Cesnek a Juraj Vološin finišovali tesne za sebou na 71. resp. 72. stupienku.

Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach nedosiahli prenikavý výsledok. Druhé zlato v priebehu dvoch dní získala Švajčiarka Anja Weberová, ktorá zvíťazila na 5 km voľnou technikou.

Za najlepšími výrazne zaostali

Mária Danielová obsadila 46. miesto s mankom 1:57,5 min, o dve priečky nižšie sa umiestnila Kristína Sivoková a Marianne Klementovej patrí 56. pozícia.

Medzi chlapcami triumfoval na 7,5 km voľnou technikou Nór Martin Kirkeberk Mörk, Slováci za najlepšími výrazne zaostali. Denis Tilesch bol 69. a Matúš Oravec skončil ešte o štyri miesta za ním.

V rámci večerného programu slovenskí hokejoví reprezentanti v rámci základnej A-skupiny zdolali Bielorusov 2:1 po predĺžení. „Sedemnástka“ pod vedením trénera Jána Lipianskeho v pondelok podľahla Fínom 1:2. Vo štvrtok budú na programe súboje o konečné umiestnenie. Slováci v A-skupine skončia na druhom alebo treťom mieste a čaká ich duel o bronz alebo o konečnú piatu priečku. Na predchádzajúcom zimnom EYOF-e v tureckom Erzurume získali hokejisti spod Tatier bronzové medaily.

Zimný Európsky olympijský festival mládeže

• Sarajevo, Bosna a Hercegovina, výsledky, utorok:

RÝCHLOKORČUĽOVANIE NA KRÁTKEJ DRÁHE

Dievčatá – 500 m: 1. Petra Rusnáková 44,804 s, 2. Lucia Filipová (obe SR) +0,241, 3. Magdalena Zychová (Poľ.) +0,353

BEH NA LYŽIACH

Dievčatá – 5 km voľnou technikou: 1. Anja Weberová (Švaj.) 14:51,5 min, … 46. Mária Danielová +1:57,5, … 48. Kristína Sivoková +2:01,4, … 56. Marianna Klementová (všetky SR) +2:47,6
Chlapci – 7,5 km voľnou technikou: 1. Martin Kirkeberg Mörk (Nór.) 19:47,3 min, … 69. Denis Tilesch +3:21,5, … 73. Matúš Oravec (obaja SR) 3:31,0

BIATLON

Dievčatá – rýchlostné preteky na 6 km: 1. Hanna Börveová (Nór) 22:13,5 min (1), … 25. Michaela Hubačová +2:13,6 (0), … 45. Barbora Horniaková (6), Viktória Vozárová +3:27,2 (2), 55. Ema Kapustová (všetky SR) +4:00,3 (3)
Chlapci – rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Eric Perrot (Fr.) 24:31,7 min (1), … 46. Adam Koštial +3:17,3 (1), … 65. Matej Gregor +4:30,6 (3), … 71. Damián Cesnek +4:46,6, 72. Juraj Vološin (všetci SR) +5:05,2

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Chlapci – slalom: 1. Joshua Sturm (Rak.) 1:52,05 min, … 17. Ján Sanitrár +5,32 s, … Filip Botka – nedokončil druhé kolo, Adam Lások, Filip Baláž (všetci SR) – nedokončili prvé kolo