Foto: S Karlom Gottom sa v Prahe rozlúčili tisícky ľudí, v sobotu sa konala zádušná omša

Karel Gott, pohreb, zádušná omša
Po skončení obradu vyniesla čestná stráž rakvu so spevákovým telom a naložili ju do pristaveného pohrebného auta. V pozadí bil Zikmund, najväčší zvon v Česku, a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Praha, 12. október 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 12. októbra 14:16

V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa dnes konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta.

Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11:00, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí, medzi ktorými boli aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda na sobotu vyhlásila štátny smútok.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží a v jej blízkosti stála jeho čiernobiela fotografia a tiež štátna vlajka. Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život.

Kto bol Karel Gott (životopis)

„Mal dar krásneho hlasu, umenie interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky,“ uviedol a dodal, že Gott tiež pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška a s príhovorom vystúpila Jiřina Bohdalová.

„S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickom mieste, aby som sa rozlúčila s Karlom Gottom,“ začala svoj príhovor Bohdalová. „Netrúfam si odhadnúť počet trúchliacich, ale viem, že k nim tiež patrím. Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ pokračovala a príhovor zakončila slovami: „Karel by mi neodpustil, keby som svoju reč aspoň trošku neodľahčila. Tak teda Karle, počítaj tam so mnou a drž mi miesto. Mám pre teba jeden naozaj skvelý židovský fór. Nech ti je zem ľahká, milujem ťa a nie som v tom sama. Tvoja Bohdalka.“

Rozlúčiť sa prišli aj politici

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie a stovky pozvaných hostí.

Rozlúčiť sa prišli aj viacerí politici, medzi nimi bolo napríklad český premiér Andrej Babiš s manželkou, minister životného prostredia Richard Brabec, minister vnútra Lubomír Metnar, ministerka spravodlivosti Marie Benešová, predseda ČSSD Jan Hamáček či predseda Senátu Jaroslav Kubera.

Spomedzi umelcov dorazili na rozlúčku napríklad Helena Vondráčková, Leoš Mareš, Libor Bouček, Richard Genzer, Karel Vágner, Felix Slováček, Miro Žbirka, Zlata Adamovská, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Milan Drobný, Michal David, Hana Zagorová, Dagmar Patrasová, Heidi Janků, Aleš Brichta, Jaromír Hanzlík, Richard Krajčo, Monika Absolonová, Vendula Svobodová, Jiří Adamec, Ondřej Hejma či Miroslav Donutil.

Po skončení obradu vyniesla čestná stráž rakvu so spevákovým telom a naložili ju do pristaveného pohrebného auta. V pozadí bil Zikmund, najväčší zvon v Česku, a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Po naložení rakvy do auta začali okolostojaci tlieskať a Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou.

Veľkoplošné obrazovky

Prípravu piatkovej aj sobotňajšej rozlúčky s Gottom mala na starosti najmä jeho rodina. Tá rozosielala aj pozvánky na sobotný obrad. Verejnosť mohla sledovať na veľkoplošných obrazovkách v areáli Hradu aj na Hradčanskom námestí.

Podľa informácií denníka Právo rakvu s ostatkami speváka po obrade previezli do motolského krematória. Transport z Pražského hradu sprevádzali zvýšené bezpečnostné opatrenia. Polícia však informácie o prevoze nepotvrdila.

Pracovníčka Pohrebného ústavu hlavného mesta Prahy uviedla, že bude uzavreté len motolské krematórium, areál cintorína zostane prístupný pre verejnosť. Kam uložia urnu s popolom, zatiaľ nie je jasné.

Verejná rozlúčka v Paláci Žofín

Ľudia sa mohli s legendárnym spevákom rozlúčiť v piatok v pražskom Paláci Žofín a prišlo ich približne 49-tisíc. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že do Veľkej sály sa nakoniec dostali všetci, ktorí vystáli rad. Čakacia doba sa pritom večer pohybovala okolo dvoch hodín.

Karel Gott, posledná rozlúčka
Ľudia vzdávajú hold pri truhle zosnulého speváka Karla Gotta počas poslednej rozlúčky v pražskom Paláci Žofín. Praha, 11. október 2019. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Ľudia mali vo vnútri priestor na odloženie kvetín a mohli tiež písať svoje odkazy do kondolenčných kníh. Na rozlúčenie sa so spevákom mali jeho priaznivci približne desať sekúnd, aby sa s ním mohlo rozlúčiť čo najviac ľudí.

Pre poslednú rozlúčku s Gottom v Prahe obmedzili dopravu. Do radu sa mohli ľudia stavať len z Janáčkovho nábrežia, koridor viedol cez spomínaný most Légií až k Palácu Žofín. V paláci i pred ním zneli spevákove piesne.

Pražský magistrát po 20:00 poprosil ľudí, aby už na miesto neprichádzali a využili pietne miesto v Kinského záhrade. Keď potom policajti rad čakajúcich oddelili prenosnými zábranami, zostalo za nimi stáť približne 200 až 300 ľudí, ktorí odmietali odísť.

„Nie je naša chyba, že sme prišli až teraz, museli sme byť v práci a šli sme sem z Brna,“ reagovala sklamaná dvojica, ktorá zostala medzi prvými za zábranami. Ľudia sa podľa iDNES.cz spoliehali na informáciu, že v prípade veľkého záujmu bude palác otvorený do polnoci. Nakoniec sa rozlúčka skončila asi desať minút pred polnocou a dovnútra sa dostali všetci.

Karel Gott, posledná rozlúčka
Ľudia vzdávajú hold pri truhle zosnulého speváka Karla Gotta počas poslednej rozlúčky v pražskom Paláci Žofín. Praha, 11. október 2019. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Prví fanúšikovia sa do sály dostali o ôsmej hodine ráno, postupne pristupovali k pietnemu miestu, kládli kvety a niektorí sa klaňali. Verejná posledná rozlúčka s obľúbeným spevákom sa podľa polície obišla bez konfliktov.

Vôbec prvý fanúšik Karol Svoreň z pražskej časti Letňany pred Žofínom čakal už od tretej popoludní, uvádza spravodajský portál iDNES.cz s tým, že do piatej hodiny rána už pri Národnom divadle, okolo ktorého vedie koridor k palácu, čakalo zhruba 150 ľudí.

Na poriadok pritom na mieste a v okolí dozeralo asi 100 policajtov a 30 mestských strážnikov. Záchranári na mieste ošetrili dve osoby, a to 31-ročnú ženu, ktorú so zraneným kolenom previezli do nemocnice. Druhá osoba nebola súčasťou smútiaceho davu.

Hneď v piatok ráno po otvorení smútočnej miestnosti polícia vyviedla zo Slovanského ostrova, na ktorom sa Žofín nachádza, opitého mladého muža. Ten priamo pred vchodom do paláca robil grimasy do kamier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Gott