Farmári postihnutí suchom nebudú organizovať protesty a veria, že Pellegrini dodrží slovo

Zhromaždenie Za slušné Slovensko
Farmári z východného Slovenska počas zhromaždenia Za slušné Slovensko na Námestí SNP. Bratislava, 22. jún 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Poľnohospodári postihnutí suchom z roku 2017 nebudú organizovať protesty, počkajú na kroky predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.

Informovala o tom vo svojej tlačovej správe Agrárna komora Slovenska (AKS). Farmári tak zareagovali na vyjadrenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v RTVS, kde premiér podľa nich sám priznal, že už považoval túto vec za vybavenú.

Protest počas Vianoc

„AKS s poľutovaním konštatuje, že to tak nie je. Slovenskí farmári, ktorí mali v roku 2017 pre extrémne sucho straty na úrode až do 70 %, na rozdiel od kolegov zo susedných krajín, pomoc od štátu zatiaľ nedostali. Napriek tomu, že im v tomto smere vláda opakovane garantovala podporu,“ uvádza AKS.

Podľa predsedníčky AKS Heleny Patasiovej farmári veria, že Pellegrini dodrží slovo a sľubovaná pomoc sa im dostane v krátkom čase. „Farmári si zároveň uvedomujú, že akékoľvek protestné zhromaždenie by bolo počas vianočných sviatkov mimoriadne obťažujúce,” uviedla Patasiová.

Podľa pôvodného návrhu uznesenia vlády mali dostať poľnohospodári vyplatenú pomoc práve do minulého víkendu. Výšku ich škody vyčíslil na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Štatistický úrad ešte v júni na 34 225 947 eur.

„Nádej na prežitie ale poľnohospodárom pozastavil minister financií Peter Kažimír, ktorý v rámci medzirezortného pripomienkového konania namietal nedostatok prostriedkov vo vlastnom rezorte,“ priblížila AKS.

Iné krajiny svojim farmárom pomohli

Náhradný návrh, s ktorým prišlo ministerstvo pôdohospodárstva 7. decembra, že poškodeným poľnohospodárom by bola pomoc vyplatená z osobitného odvodu, ktorý iba minulý týždeň schválila Národná rada SR, by znamenal reálne vyplatenie pomoci farmárom najskôr koncom roka 2019.

“Nemecko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, všetky tieto krajiny už svojim poľnohospodárom pomoc poslali. Táto skupina poľnohospodárov už skutočne nemôže dlho čakať. Niektorí doslova nemajú peniaze na účty, dane, nájomné a pred sebou majú nový rok. Ide o stovku podnikov, ktoré zamestnávajú 3 000 ľudí. Pokiaľ im vláda nebude vedieť v krátkej dobe pomôcť, niektorí budú musieť začať znižovať personálne stavy, iní predať alebo zatvoriť podniky,” doplnila Patasiová.

Medzi okresy, ktoré v roku 2017 postihlo najvýraznejšie sucho, patria Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Hlohovec, Piešťany a Trnava. Slovenský hydrometeorologický ústav označil sucho, ktoré postihlo tieto miesta, za extrémne.

U stovky najviac postihnutých farmárov, ktorí dosahovali straty na úrovni 70 %, vypočítal Štatistický úrad SR stratu na úrovni 28 miliónov eur. Po započítaní ďalších poľnohospodárov s nižšou stratou Ministerstvo pôdohospodárstva SR vláde pôvodne navrhlo vyplatiť farmárom pomoc v 100-percentnej výške strát, celkom 34 225 947 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR