Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
farmári
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
4. 01. 2019 17:39 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Farmári sa museli vysporiadať s novelou zákona o nájme pôdy aj s nedostatkom pracovnej sily

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Slovenské farmárske družstvo (SFD) vybralo tri míľniky či situácie, s ktorými sa museli slovenskí farmári počas roka 2018 najviac popasovať a ktoré budú mať dosah aj na ďalšie roky.

SFD sa pritom zameralo najviac na oblasti – legislatíva, investície či pracovná sila. Medzi najväčšie míľniky uplynulého roka v slovenskom agrosektore zaradilo SFD novelu zákona o nájme pôdy, ktorá sa dotkla takmer každého jedného poľnohospodára, riešenie dlhodobých problémov s nedostatkom pracovnej sily, ktoré sa objavili aj v roku 2018 a veľkú investíciu do novej mliečnej farmy Bzovík.

Zložité získavanie pôdy

Búrlivo diskutovaná novela zákona o nájme pôdy nadobudla platnosť 1. mája 2018. „Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR predstavuje výmera využitej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku 1,9 mil. hektárov. Pôda je základné aktívum v poľnohospodárskej výrobe, avšak až 80 – 90 % z nej obhospodarujú poľnohospodári na základe nájomných zmlúv. Tento stav je pritom dôsledok výrazného rozdrobenia pozemkového vlastníctva a veľkého množstva spoluvlastníkov s malými podielmi na jednotlivých parcelách,“ ozrejmilo SFD.

Pre zabezpečenie si základného výrobného nástroja, teda pôdy, je pre poľnohospodárov podľa SFD kľúčové práve administratívne zvládnutie správy nájomných zmlúv a to sledovanie končiacej doby nájmu, sledovanie zmien údajov v katastri nehnuteľnosti a dôsledná evidencia dokladov o odoslaných písomnostiach súvisiacich s prenajatými pozemkami.

V neposlednom rade je to aj účinná a správna komunikácia s prenajímateľmi pôdy a pružné reagovanie na ich požiadavky,“ pokračovalo SFD.

Nezáujem mladých ľudí

Podľa SFD už roky trápi slovenský agrosektor nezáujem mladých ľudí o prácu v poľnohospodárstve a inak tomu nebolo ani v uplynulom roku. Poľnohospodárstvo patrí podľa SFD jednoznačne medzi najviac prestarnuté oblasti slovenskej ekonomiky.

Až 40 % zamestnancov agrosektora je totiž v súčasnosti vo veku nad 50 rokov. V prípade iných odvetví slovenského hospodárstva je podiel zamestnancov vo veku nad 50 rokov nižší, pohybuje sa v rozpätí 10 až 30 %,“ priblížilo SFD.

Slovenské farmárske, družstvo vzniklo za účelom vytvorenia silného partnerstva medzi vybranými podnikmi poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu.

Odporúčané články

Farmári postihnutí suchom nebudú organizovať protesty a veria, že Pellegrini dodrží slovo Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona Foto: Mladík vykrádal kostoly v Nitre, poškodil dvere aj okná a vylámal pokladničky Harabin bude v súboji o post šéfa najvyššieho súdu čeliť trom ženám, zverejnili mená kandidátov August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Raši nepočul o tom, že by mal Pellegrini odísť zo strany Smer-SD a vyjadril sa aj ku Kalavskej

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X