Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polnohospodárstvo, rolnictvo, farmar
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
13. 04. 2019 8:20 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Farmári získajú prostredníctvom zelenej nafty 30 miliónov eur, môžu si podať žiadosť

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Poľnohospodári pestujúci vybrané plodiny alebo chovajúci zvieratá dostanú ešte v tomto roku prostredníctvom projektu zelenej nafty 30 miliónov eur. Tento projekt by mal podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podporiť produkciu plodín a hospodárskych zvierat.

Zároveň by mal zvýšiť efektívnosť rastlinnej a živočíšnej výroby a tiež konkurencieschopnosť domácich farmárov. Spotrebitelia by zas mali mať k dispozícii viac dostupných a bezpečných slovenských potravín. „Očakávam od farmárov, že investované finančné prostriedky sa reálne odzrkadlia na slovenskom poľnohospodárstve,“ povedala v piatok na tlačovej besede podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Udržanie prvovýroby na Slovensku

Podporu získajú aktívni farmári, ktorí pestujú, chovajú a prispievajú tak k potravinovej sebestačnosti. „Sledujeme tým tiež udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie dovozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu. Pomôžeme konkurencieschopnosti našich producentov potravín a tiež očakávame vyšší podiel domácich potravín na pultoch obchodov,“ uviedla Matečná.

Štátna pomoc je zameraná na podporu podnikov fungujúcich v poľnohospodárskej prvovýrobe so sídlom výrobnej prevádzky na Slovensku. Získať môžu dotáciu vo výške časti spotrebnej dane zo spotrebovaných minerálnych olejov, čo má poľnohospodárom kompenzovať časť vynaložených nákladov na spotrebu nafty.

Žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru

Z projektu zelenej nafty budú podporené poľnohospodárske odvetvia náročné na pestovateľské postupy, ako je špecializovaná rastlinná a živočíšna výroba. „V živočíšnej výrobe bude podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe pôjde predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ako napríklad zemiaky a cukrová repa,“ priblížila poslankyňa Národnej rady SR a členka výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová (SNS).

Podpora sa bude týkať aj olejnín, čiže maku a ľanu, ako aj pestovania chmeľu, viniča a liečivých rastlín.

Výška pomoci bude vypočítaná ako súčin maximálnej spotreby motorovej nafty, vypočítanej ako výmera podporovanej plodiny v hektároch alebo počet kusov hospodárskych zvierat, vynásobené stanoveným normatívom spotreby motorovej nafty na jeden hektár konkrétnej plodiny, alebo jedného kusu vybranej kategórie hospodárskych zvierat a maximálnej výšky kompenzácie sadzby spotrebnej dane (0,347 eur/I).

Poľnohospodári budú môcť podávať žiadosti o podporu na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Očakávaný termín prijímania žiadostí je leto tohto roku.

Odporúčané články

Čína má vysoký dopyt po mliečnych výrobkoch, export môže podporiť živočíšnu výrobu na Slovensku Potravinárstvo musí byť výraznejšie podporené, Matečná chce dostať peniaze ku skutočným farmárom

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.