Farrar zvíťazil v 3. etape TdF, v žltom stále Hushovd

Bez názvu
Američan Tyler Farrar z tímu Garmin-Cervelo Foto: SITA/AP

REDON 4. júla (WEBNOVINY) – Američan Tyler Farrar z tímu Garmin-Cervelo dosiahol premiérové individuálne víťazstvo na cyklistických pretekoch Tour de France, keď vyhral pondelkovú 3. etapu 98. ročníka podujatia z Olonne sur Mer do Redonu (198 km). Lídrom priebežného hodnotenia ostal aj naďalej úradujúci majster sveta a Farrarov tímový kolega Thor Hushovd z Nórska. Na 2. mieste finišoval Francúz Romain Feillu, tretí skončil Španiel Jose Joaquin Rojas, ktorý je zároveň držiteľom zeleného dresu najaktívnejšieho jazdca.

Slovák Peter Velits prišiel do cieľa v hlavnom pelotóne na 71. mieste. V celkovom poradí patrí cyklistovi tímu HTC-Highroad 15. priečka s odstupom 5 sekúnd na Hushovda. Nór má zatiaľ vo výsledkovej listine rovnaký čas ako Brit David Millar, tretí je s odstupom 1 sekundy Austrálčan Cadel Evans.

Pondelková etapa bola určená predovšetkým pre šprintérov, keďže viedla po rovine. Obraz bol preto tradičný, hneď po štarte unikla pätica Maxime Bouet (Fr.), Mickael Delage (Fr.), Jose Ivan Gutierrez (Šp.), Ruben Perez Moreno (Šp.) a Niki Terpstra (Hol.). Na 74. km bol ich náskok vyše 8 minút, v horúcom počasí však začal pelotón pracovať a stratu znižovať. Definitívne sa únik skončil až 10 km pred cieľom, keď sa v popredí hlavnej skupiny začali formovať šprintérske tímy. Rozhodovala koncovka a predovšetkým posledná zákruta, v ktorej padli niektorí jazdci a rozdelili pelotón. Vpredu ostali predovšetkým cyklisti tímu Garmin a Thor Hushovd pripravil záver pre Tylera Farrara.

„Je neuveriteľné, že vám v šprinte pomáha majster sveta. Toto víťazstvo pre mňa znamená veľmi veľa. Premiéra je vždy najťažšia, verím, že prídu ďalšie úspechy. Dnešné prvenstvo je o to sladšie, že som ho dosiahol v deň, keď je v USA štátny sviatok,“ povedal v prvej reakcii Farrar, ktorý s tímom Garmin-Cervelo vyhral už nedeľňajšiu tímovú časovku. V cieli predviedol Farrar víťazné gesto v tvare W, ktorým pripomenul svojho veľkého priateľa Woutera Weylandtsa, ktorý tragicky zahynul na Giro d´Italia.

Výsledky – Tour de France 2011:

3. etapa (Olonne sur Mer – Redon, 198 km): 1. Tyler Farrar (USA) Garmin-Cervelo 4:40:21 h, 2. Romain Feillu (Fr.) Vacansoleil-DCM, 3. José Joaquín Rojas Gil (Šp.) Movistar, 4. Sébastien Hinault (Fr.) AG2R La Mondiale, 5. Mark Cavendish (V. Brit.) HTC-Highroad, 6. Thor Hushovd (Nór.) Garmin-Cervelo, 7. Julian Dean (N. Zél.) Garmin-Cervelo, 8. Borut Božič (Slovin.) Vacansoleil-DCM, 9. André Greipel (Nem.) Omega Pharma-Lotto, 10. Jimmy Engoulvent (Fr.) Saur – Sojasun, … 71. Peter Velits (SR) HTC – Highroad všetci čas ako víťaz

Poradie po 3. etape: 1. Thor Hushovd (Nór.) Garmin-Cervelo 9:46:46 h, 2. David Millar (V. Brit.) Garmin-Cervelo rovnaký čas, 3. Cadel Evans (Aus.) BMC +1 s, 4. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky, 5. Linus Gerdemann (Nem.) Leopard-Trek, 6. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 7. Fränk Schleck (Lux.) Leopard-Trek, 8. Andy Schleck (Lux.) Leopard-Trek, 9. Jakob Fuglsang (Dán.) Leopard-Trek, 10. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky všetci +4, … 15. Peter Velits (SR) HTC-Highroad +5