Favoritkou na Sacharovovu cenu je mladá hrdinka z Pakistanu

Malála Júsafzaj
Dnes 16-ročnú Malálu Júsafzaj postrelili Talibanci z blízkosti do hlavy, keď odchádzala zo školy. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu nevrátila. Foto: SITA, AP

ŠTRASBURG 1. októbra (WEBNOVINY) – Držiteľom tohtoročnej prestížnej Sacharovovej ceny, ktorú udeľuje zákonodarný zbor Európskej únie (EÚ), budú traja bieloruskí disidenti, bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden alebo mladá Pakistanka Malála Júsafzaj, aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban.

Potvrdil to v pondelok Európsky parlament, ktorý zúžil výber. Kým za Snowdenom, ktorý v júni odhalil celosvetové tajné sledovacie programy USA, stoja frakcie Zelených a frakcia Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica.

Prestížne ocenenie pre Malálu presadzujú až tri hlavné frakcie.

To z dnes 16-ročnej dievčiny robí najväčšieho favorita. Bez šancí nie sú ani Bielorusi Ales Bjaljacký, Eduard Lobau a Mykola Statkevič väznení už takmer tri roky za účasť na nepokojoch po prezidentských voľbách.

Meno tohtoročného víťaza bude známe 10. októbra, cena bude odovzdaná 20. novembra.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Júsafzaj

Sacharovova cena

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 50-tisíc eur. V minulosti cenu pomenovanú sovietskom vedcovi a disidentovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela či exšéf OSN Kofi Annan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ales BjaljackyEdward SnowdenKofi AnnanMalála JúsafzajováMalala JúsafzajováNelson Mandela