Favoritom volieb v Turkménsku je prezident Berdymuchamedov

Gurbagulij Berdymuchamedov
Gurbagulij Berdymuchamedov Foto: SITA/AP

AŠCHABAD 12. februára (WEBNOVINY) – Turkméni v nedeľu pristúpili k volebným urnám, aby rozhodli o tom, či Gurbanguli Berdymuchamedov zostane v prezidentskom kresle ďalších päť rokov.

Plány mu chce prekaziť sedem protikandidátov, no ich šance mizivé. Berdymuchamedov si totiž získal popularitu zmiernením tvrdých opatrení svojho predchodcu Saparmuta Nijazova, ktorý v stredoázijskej krajine vládol tvrdo rukou takmer 15 rokov a sám seba tituloval Turkmenbaši (Otec všetkých Turkménov). Berdymuchamedov, ktorý je známy ako Arkadag (Ochranca), získal vo voľbách v roku 2007 takmer 90 percent hlasov.

Turkménsko je rozľahlá krajina rozprestierajúca sa od Kaspického mora až po Afganistan. Na veľkom území však žije iba niečo viac ako päť miliónov ľudí, pričom právo voliť majú tri milióny z nich. Ázijská krajina, ktorá získala nezávislosť v dôsledku rozpadu Sovietskeho zväzu, disponuje veľkými zásobami nerastných surovín, čo láka zahraničných investorov. Odrádza ich však neprehľadnosť pomerov v tamojšej spoločnosti a politike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom