Aktualizované: Favorizovanému Colognovi nevyšiel záver skiatlonu, Krüger okorenil zlatom svoj debut na olympiáde

Simen Hegstad Krüger
Debutant na olympiáde Simen Hegstad Krüger sa teší z triumfe v skiatlone na ZOH 2018 v Pjongčangu. Pjongčang, 11. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 11. februára, 11:43

PJONGČANG 11. februára (WebNoviny.sk) – Nórsky reprezentant v behu na lyžiach Simen Hegstad Krüger získal zlatú medailu v nedeľňajšom skiatlone na 15 + 15 km na XXIII. zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

Dvadsaťštyriročný pretekár dokázal uspieť hneď vo svojom olympijskom debute s časom 1:16:20,0 h. Druhé miesto obsadil jeho krajan Martin Johnsrud Sundby s mankom 8 sekúnd.

Krüger na začiatku pretekov spadol

Nórsku hegemóniu v tomto odvetví potvrdil Hans Christer Holund, ktorý s odstupom takmer 10 sekúnd na víťaza skončil tretí.

Prelink

Krüger na začiatku pretekov spadol a v úvodných kilometroch sa držal v úzadí. Postupne sa však dokázal predrať na vyššie pozície. Po klasickej časti figuroval na 14. mieste. Na čelo poradia sa prvýkrát dostal 5 km pred cieľom a svoje vedenie dokázal pretaviť do prvej zlatej medaily pre svoju krajinu v Pjongčangu.

„Je to neopísateľný pocit. Skvelý deň sa však začal najhoršie ako mohol. Po 100 metroch som spadol a zlomil si palicu. Myslel som si, že je koniec. Dúfal som však, že sa pre vietor nikto nebude hrnúť dopredu. Bol som posledný a sústredil sa, aby mi ostatní príliš neutiekli, a zrazu sme boli všetci na rovnakej úrovni. Moje šance neboli veľké, ale chcel som skúsiť prekvapiť súperov, ako to bolo v piatkových pretekoch žien. V závere som sa obzrel za seba a nikoho nevidel. Pomyslel som si ´čo sa deje ?´, no vedel som, že až do konca nesmiem poľaviť.“

Cologna sa v závere prepadol

Favorit v tejto disciplíne Švajčiar Dario Cologna odštartoval dobre, držal sa na líderských pozíciach, nevyšiel mu však záver a prepadol sa až na konečné 6. miesto.

„Samozrejme som sklamaný. Mal som na medailu, ale v závere mi došli sily a cítil som sa trochu vyčerpaný. Víťaz bol príliš silný, sústredil som sa na druhé či tretie miesto, ale ani to napokon nevyšlo,“ povzdychol Cologna.

Líder tohtosezónneho Svetového pohára Johannes Hösflot Klaebo ukázal, že tzv. dlhé behy nepatria medzi jeho „špeciality“, preťal cieľovú pásku až ako desiaty.

Klasickú časť pritom ukončil na prvom mieste. Pre 21-ročného Nóra to je prvá účasť pod piatimi kruhmi. „Je super byť tu súťažiť s najlepšími. Chcem bojovať o pódium, dnes to nevyšlo, ale oddýchnem si a budem pokračovať v utorkovom šprinte,“ cituje Klaeba Olympijský informačný systém.

Nórsky bežci ovládli pódium na olympijských hrách v tomto odvetví prvýkrát od ZOH 1992 v kanadskom Albertville. Vtedy uspeli v pretekoch na 30 km.

ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Muži – skiatlon na 15+15 km: 1. Simen Hegstad Krüger 1:16:20,0 h, 2. Martin Johnsrud Sundby +8,0 s, 3. Hans Christer Holund (všetci Nór.) +9,9, 4. Denis Spicov (OŠR) +12,7, 5. Maurice Manificat (Fr.) +14,2, 6. Dario Cologna +25,1, 7. Andrew Musgrave (V. Brit.) +25,7, 8. Alex Harvey +33,4

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dario ColognaMartin Johnsrud Sundby