Febiofest sa začne už o mesiac

Kamera
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Osemnásty ročník medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest sa začne 25. marca a potrvá do 17. apríla. Otvorí ho dokumentárna snímka Nesvadbovo (2010).

Počas najväčšej putovnej filmovej prehliadky na Slovensku sa premietne vyše sto snímok z rôznych období slovenskej, českej i svetovej kinematografie. Filmy rozdelené do dvanástich sekcií sa budú premietať v štrnástich kinách v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Martine, Prešove, Poprade a Trenčíne.

Festival tradične otvára česko-slovenský film. Tento rok sa organizátor podujatia – Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) rozhodla pre dokument Nesvadbovo (2010). Snímka mladej českej režisérky Eriky Hníkovej opisuje snahu starostu obce Zemplínske Hámre zmeniť nepriaznivý demografický vývoj obce a slobodných tridsiatnikov inšpirovať k vstupu do manželstva. Film uviedli v sekcii FORUM na 61. Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011, kde získal cenu najčítanejšieho nemeckého denníka Der Tagesspiegel. Otváral 14. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava a získal nomináciu v kategórii najlepší dokument roku Cien českej filmovej kritiky. Hníková predtým režírovala dokumenty Ženy pro měny (2004), Sejdeme se v Eurocampu (2005) či Landův lektvar lásky (2009).

V nosnej sekcii prehliadky Nový český a slovenský film diváci okrem Nesvadbova uvidia vyše desiatku najnovších diel od tvorcov ako Jan Hřebejk, Miroslav Janek, Martin Šulík, Ondřej Trojan a ďalších. K tradičným sekciám Český dokumentárny film 2010, Novinky českej televíznej tvorby, To najlepšie z Febia, Bonus: Novinky ASFK, Projekt 100 – 201, pridali organizátori v tomto ročníku sekcie Súčasný taliansky film, Profil: Marcel a Paweł Łoziński, Kino-Ikon Archív Plus, Filmy vo vysokom rozlíšení, Martin Slivka – Výber z tvorby a Zvláštne uvedenie.

Agentúru SITA informovala Eva Zaťková z ASFK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan HřebejkMartin ŠulíkOndřej Trojan