Fecko vyčítal Matečnej nezvládnutý dotačný systém, podľa ministerky opozícia neprináša fakty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fecko, Matečná
Zľava: Poslanec strany OĽaNO Martin Fecko a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Cez čerpanie dotácií nemožno „pošliapať vlastnícke právo“, povedal poslanec NR SR za OĽaNO Martin Fecko v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko.

Mali by zmeniť rétoriku

Vlastnícke právo v SR nemá podľa Fecka tú vážnosť ako užívacie právo, užívateľ nemusí mať list vlastníctva. Ak žiadate dotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), tak podľa poslanca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti stačí vyhlásenie, že pozemok užívate.

Nepovažuje to za správne, a preto sa Fecko pokúša zmeniť tento systém. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) v diskusii RTVS oponovala, že európska legislatíva hovorí, že priama platba na plochu sa udeľuje na užívanú výmeru, a nie je potrebné deklarovať vlastnícky vzťah. Ak vznikne problém, PPA zisťuje užívateľské a vlastnícke vzťahy. PPA podľa nej pri riešení problémov farmárov spolupracuje.

Politici by sa mali podľa Matečnej prestať vyjadrovať o poľnohospodárstve ako o mafiánskom priestore. Pripomenula tohtotýždňové vyjadrenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorá zastupuje farmárov hospodáriacich na vyše 80 percentách pôdy, o tom, že politici by sa mali prestať vyjadrovať, že poľnohospodárstvo je mafiánske prostredie.

Opakované výhrady

K prípadu Taliana podnikajúceho roky na Slovensku Antonina Vadalu, ktorého už trestne stíhajú na Slovensku pre pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev a pokus zločinu subvenčného podvodu, a v Taliansku, kam ho aj vydali pre podozrenia tamojších úradov z obchodovania s drogami a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, Matečná konštatovala, že „získaval dotácie nielen teraz“ a najviac dostal „za čias pôsobenia pána Zsolta Simona“.

K prípadu Vadala dodala, že „všetky dokumenty boli na polícii, všetky dokumenty boli na súdoch“. Na otázku, ako je možné, že „celé roky nejakí ľudia parazitovali na systéme“, šéfka rezortu pôdohospodárstva odpovedala: „Lebo tento systém je nastavený podľa nejakých pravidiel a ak kontrolné mechanizmy robia len na kontrolnej vzorke 5 až 10 percent, nie je možné zachytiť všetko.“ „Nevieme zvýšiť počet kontrol na mieste,“ dodala Matečná a vyzvala všetkých, že ak budú vedieť o nezrovnalostiach, aby ich ohlásili.

Dobre nastavený systém

Fecko tiež zopakoval, že Matečná nezvláda dotačný systém v agrosektore, a ďalšie výhrady, pre ktoré sa ju vo štvrtok 24. mája neúspešne pokúsila parlamentná opozícia odvolať na mimoriadnej schôdzi národnej rady. Matečná tvrdí, že opozícia je na to, aby kritizovala, no na mimoriadnej schôdzi venovanej jej odvolaniu nepredstavila žiadne nové fakty.

Pripomenula, že dotačný systém už roky upravujú pravidlá Európskej únie. Kontrolný mechanizmus prideľovania agrodotácií je podľa nej aj v porovnaní s inými krajinami EÚ dobre nastavený. Matečná tvrdí, že zodpovednosť nie je len na strane vládnych strán, ale aj na opozícii – „na jednej aj na druhej strane“.

„Pred mojím nástupom nebolo o poľnohospodárstvo žiadny záujem,“ konštatovala s tým, že práve pod jej vedením sa otvorilo veľmi veľa tém.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antonino VadalaGabriela MatečnáMartin Fecko
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPPA Pôdohospodárska platobná agentúra