Fed vidí neistotu ovplyvnenú obchodnými konfliktmi, ale neočakáva recesiu ekonomiky

fed, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký Federálny rezervný systém (Fed) neočakáva recesiu americkej alebo globálnej ekonomiky, ale monitoruje viacero javov, z ktorých vyplýva neistota, vrátane obchodných konfliktov, a bude „primerane konať, aby udržal rast ekonomiky“.

Povedal to šéf Fed-u Jerome Powell na piatkovej konferencii zorganizovanej Švajčiarskym inštitútom pre medzinárodné štúdie pri Univerzite v Zürichu.

„Nepovažoval by som recesiu za najpravdepodobnejší výsledok v prípade USA alebo v prípade globálnej ekonomiky,“ uviedol Powell. Šéf americkej centrálnej banky ďalej konštatoval, že obchodná politika spôsobuje „určitú neistotu“, ale americkí spotrebitelia sú v dobrej forme.

Finančné trhy pozorne sledovali, či Powell poskytne viac náznakov o tom, čo Fed urobí na svojej nasledujúcej schôdzi 17. a 18. septembra.

Na poslednom zasadaní, ktoré bolo v júli, centrálna banka USA prvýkrát za desaťročie úroky znížila a hlavnú sadzbu posunula do nového pásma 2 až 2,25 percenta. Trhy sú presvedčené, že je takmer isté, že Fed v septembri opäť úroky zredukuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell