Federer prehral v súboji bývalých ’jednotiek’ s Roddickom

Roger Federer

MIAMI 27. marca (SITA) – Americký tenista Andy Roddick v 24. vzájomnom súboji len 3. raz zdolal Švajčiara Rogera Federera.

V pondelňajšom zápase dvoch bývalých lídrov svetového rebríčka už v 3. kole dvojhry na turnaji ATP v Miami zvíťazil za 121 minút 7:6 (4), 1:6, 6:4.

Roddick pritom nazbieral o 5 bodov menej. V prvom sete nemal brejkbal, súper dva, ale nevyužil ich. V rozhodujúcom dejstve Federer nasadený ako tretí nezužitkoval náskok 40:0 na príjme v druhej hre a potom ešte jednu šancu preraziť rivalov servis.

Následne za to pykal stratou vlastného podania na 1:2 a už nedostal príležitosť vrátiť sa do diania. V napokon záverečnom geme viedol 30:15, trikrát však nemal odpoveď na podanie o rok mladšieho Roddicka, ktorý momentálne figuruje až na 34. mieste v renkingu (najnižšie postavenie od 30. júla 2001, keď bol na 35. mieste). Američan nastrieľal 12 es, zdolaný o jedno menej.

„V športe neexistuje žiaden scenár, nikto nevie dopredu, ako sa zápas skončí. Podobné zápasy ako ten dnešný sú dôvodom, prečo hrám tenis. Dnes to bola šachová partia. Sústredil som sa na returny, čo som v zápasoch s ním doteraz často nerobil. Myslím si, že Rogera to trocha prekvapilo. Hral som dostatočne agresívne. Dlho však toto víťazstvo nemôžem oslavovať, telo sa musí zotaviť a pripraviť na ďalší zápas,“ povedal Roddick.

Tridsaťročný bazilejský rodák Federer pricestoval na východné pobrežie ako čerstvý šampión z kalifornského Indian Wells, do pondelka ťahal sériu 16 zápasových úspechov. Išlo o duel dvoch dvojnásobných víťazov turnaja v Miami: Švajčiar sa radoval v sezónach 2005 a 2006, Američan v rokoch 2004 a 2010. Federerova šnúra úspechov proti hráčom mimo Top 20 hodnotenia sa skončila na údaji 77.

Andy Roddick

„Prehral som s bývalou svetovou jednotkou, a nie s hráčom, ktorý je momentálne okolo 30. miesta vo svetovom rebríčku. V tejto sezóne som už odohral takmer 30 zápasov, cítil som sa už trocha unavený a doplatil som na to. V minulosti som však hral často aj unavenejší, dnes to nebolo úplne najhoršie. Nepodarilo sa mi získať šťastný brejk, ktorý by mi pomohol,“ povedal po stretnutí Federer.

Zverenec Larryho Stefankiho Roddick dosiahol 596. víťazstvo vo svojej kariére, už v Crandon Parku môže zaokrúhliť.

Federera prekonal po 6 neúspechoch za sebou vrátane prehry 14:16 v piatom sete finále Wimbledonu 2009. Dosiaľ naposledy uspel práve v Miami, a to vo štvrťfinále ročníka 2008, prvý raz sa mu to podarilo v roku 2003 v Montreale. Vlani na Floride Roddick nezvládol vstupnú prekážku v podobe Uruguajčana Pabla Cuevasa.