Fedor: Vo vojenskom spravodajstve ide o druhý škandál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico baška
Robert Fico(vpravo) a Jaroslav Baška(vľavo). Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – V priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený.

Upozornil pritom na odpočúvania v roku 2011 a dnes medializované vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

„V takomto stave to nemôže zostať v záujme samotnej spravodajskej služby,“ povedal dnes novinárom Fedor po mimoriadnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. To zvolal ako jeho predseda, pretože v stredu dostal dokumenty, ktoré nasvedčujú tomu, že vo vojenskom spravodajstve mohlo dochádzať k machináciám až tunelovaniu štátneho majetku.

„Ak sú dokumenty, ktorých kópie som dostal, pravé, sú utajovanými skutočnosťami, nemôže ma tešiť, že sú k dispozícii aj nepovolaným osobám,“ povedal s tým, že kópie dokumentov vykazujú prvky originality ich originálov. Kompletné dokumenty pošle špeciálnemu prokurátorovi na ďalšie vyšetrovanie.

Najväčší únik utajovaných dokumentov

Martin fedor
Foto: SITA//Diana Černáková

Ak sú dokumenty pravé, ide dnes rovnako ako v roku 2011 podľa Fedora o obrovský únik utajovaných dokumentov v rozsahu, ako by si niekto pred vojenským spravodajstvom postavil obrovský kamión. Výboru Fedor dnes navrhol, aby rokovanie prerušili, aby sa s materiálmi oboznámili aj ostatní členovia výboru.

„V piatok budeme pokračovať za účasti ministra obrany a riaditeľa vojenského spravodajstva. Výbor s tým súhlasil,“ povedal.

Výbor však neprijal jeho návrh, aby požiadal Generálnu prokuratúru o informáciu, ako v tejto veci postupovala.

Fedora rovnako ako pri kauze odpočúvania v roku 2011 zaujíma, či bol porušený zákon. „To musí vyšetriť prokuratúra a polícia. To je mimo právomocí parlamentného výboru,“ konštatoval.

Podľa neho treba vyšetriť, či funkcionári vojenského spravodajstva pochybili alebo nie. Služba totiž podľa neho nie je podvodný sociálny podnik, kde ide len o finančnú škodu. „Toto má byť dôležitý orgán pre bezpečnosť štátu, ozbrojených síl a občanov,“ vyhlásil.

Denník Sme dostal správu anonymne

Na rokovaní výboru bol aj poslanec SaS Ľubomír Galko, ktorého poslanecký klub stratil funkčnosť. Podľa pôvodných vyjadrení šéfa parlamentu Pavla Pašku mal Galko prísť o členstvo v tomto výbore.

„Galko je poslancom NR SR, bol zvolený do výboru a podľa zákonov pôsobí v tomto výbore každý poslanec, ktorý neprišiel o mandát. Preto ho zrejme Paška v tomto výbore ponechal aj po rozpade klubu SaS,“ konštatoval Fedor.

Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Vyjadrí sa aj Ministerstvo obrany SR

Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie.

Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

K prípadu sa dnes vyjadrí aj Ministerstvo obrany SR, ktoré pripravuje na 11:30 tlačovú besedu. Na nej by mal okrem ministra Martina Glváča vystúpiť aj šéf vojenského spravodajstva. SITA to potvrdila hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Sas vyzýva premiéra, aby odvolal Glváča

SaS vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal z funkcie ministra obrany Martina Glváča. „To, že Glváč vymenoval podozrivého Ľubomíra Skuhru za šéfa Vojenského spravodajstva (VSS), hoci vedel o podozreniach, je závažné zistenie. Je to profesionálna chyba, alebo znak spolupáchateľstva. Obe veci sú tak závažné, že vyzývame Fica, aby Glváča odvolal z funkcie, pretože nie je osobou, ktorá bude mať záujem na vyšetrení kauzy,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík.

Podľa neho „robíme z capa záhradníka“. Glváč totiž podľa neho vedel o závažných podozreniach, napriek tomu vymenoval namočeného človeka do dôležitej pozície. „Veríme, že Fico bude konať do troch minút, ako verejnosti prisľúbil,“ vyhlásil s tým, že kauza vo vojenskom spravodajstve je obyčajné, bohapusté, organizované a trpené rozkrádanie. „Táto vláda má rozkrádanie a tunelovanie vo svojej DNA,“ vyhlásil.

Podpredseda SaS a bývalý minister obrany Ľubomír Galko dnes uviedol, že v druhej polovici roka 2011 dostal informácie od riaditeľa VSS o rozpracovaní vážnych podozrení z nezákonných prevodov majetku VSS.

„Namočení v tomto tunelovaní mali byť dvaja vrcholní predstavitelia oboch vojenských služieb. Išlo o obdobie, keď ministerstvo obrany viedli nominati Smeru-SD,“ uviedol s tým, že v novembri 2011 bol prípad pred finále. „Spravodajskí dôstojníci ma požiadali o stretnutie s premiérkou, alebo ministrom vnútra, čo som im prisľúbil,“ uviedol.

Medializovaný dokument obsahuje podľa Galka niektoré skutočnosti, o ktorých sa dozvedel na sklonku pôsobenia na ministerstve. „Prílohy tohto dokumentu vykazujú známky pravosti formulárov a listín, ktoré sa vo vojenskom spravodajstve používajú,“ uviedol.

Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby sú podľa Galka škandálom o zneužívaní moci. „Spochybnil Slovensko ako dôveryhodného člena NATO. Hodí sa naň výraz vlastizrada. Črtá sa pred nami Gorila 2. Podobnosť s Gorilou 1 je najmä v tom, že sú tu nielen podozrenia z rozkrádania verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov vojenských tajných služieb, ale aj podozrenia, že sa zahladzovali stopy a zatvárali oči na prokuratúre a na ďalších vysokých pozíciách v štáte,“ vyhlásil.

Glváč tvrdí, že sa ich to netýka

Kauza údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády, o ktorej údajne vypovedá uniknutý dokument z prostredia služieb, sa súčasného vedenia ministerstva obrany netýka. Tvrdí to minister obrany Martin Glváč. „Ide o skutočnosti, ktoré, ak sú pravdivé, týkajú sa bývalého vedenia ministerstva obrany a praktík vo vojenskom spravodajstve,“ vyhlásil pred novinármi.

Šéf rezortu obrany Glváč povedal, že ak ide o hodnoverný materiál, musel uniknúť ešte za bývalej vlády. Minister má podľa vlastných slov doklad s podpisom expremiérky Ivety Radičovej, že materiály boli 13. marca 2012 skartované. „Zamyslite sa, 10. marca boli voľby, potrebovali pozametať,“ povedal Glváč.

Materiál, o ktorom informoval dnes denník Sme, Glváč podľa vlastných slov nevidel. „S takýmto materiálom som sa ja nestretol. Stretol som sa s mnohými dezinformačnými slohovými prácami, ktoré kolovali,“ povedal.

Tvrdí, že nevie, čo je obsahom toho, čo je na osobitnom kontrolnom výbore parlamentu. Podľa neho je to však „na správnom mieste“. „V prípade, že sa zistí, že sú to relevantné materiály, ktoré unikli, tak patria orgánom činným v trestnom konaní,“ povedal.

Riaditeľ Vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra na tlačovej besede povedal, že prípadný únik materiálov z prostredia vojenských služieb prináša riziká. „Publikovaním takýchto dokumentov by mohlo dôjsť k škodám, pri ktorých by mohlo ísť aj o životy a zdravie tých osôb, ktoré sa venujú výkonu spravodajskej činnosti,“ povedal Skuhra.

Zároveň odmietol zneužívanie verejných financií. „Garantujem vám, že vo Vojenskom spravodajstve nedošlo a nedochádza k zneužívaniu finančných prostriedkov a každé euro dokážeme vydokladovať,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováJaroslav BaškaĽubomír GalkoĽubomír SkuhraMartin FedorMartin GlváčRichard SulíkRobert Fico