Felix Baumgartner skočil z vesmíru, prekonal rekordy

Felix Baumgartner
Felix Baumgartner Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Rakúšan Felix Baumgartner zoskočil v nedeľu z vesmíru. Stal sa tak prvým človekom na svete, ktorý skočil z výšky viac ako 39 kilometrov.

Vytvoril nový svetový rekord vo voľnom páde a stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. Za približne 40 sekúnd dosiahol rýchlosť 1179 kilometrov za hodinu.

Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista mal pôvodne skákať v utorok 9. októbra, ale pokus mu na poslednú chvíľu zmaril prudký vietor.

V nedeľu po 17:30 hod. začal balón, ktorý bol najväčším, aký kedy niesol človeka, stúpať do vesmíru. Dlhoočakávaný skok sa tak po niekoľkých odkladoch uskutočnil. Zoskok sledovali priamo v Novom Mexiku aj jeho priateľka a matka Ava. Ženy sa rozplakali dojatím po tom, ako sa Felixovi otvoril padák.

Obrazom: Zoskok Felixa Baumgartnera z vesmíru

https://www.youtube.com/watch?v=YIj9XGLTGH8

Felix Baumgartner skočil z vesmíru
Foto: SITA/AP

Výstup do stratosféry trval približne 2,5 hodiny. Celý zoskok bolo možné sledovať cez internet.

Krátko pred vyskočením dostal Baumgartner z operačného strediska posledné povzbudivé slová: „Strážni anjeli ťa chránia.“

„Celý svet sa pozerá,“ odkázal Felix, zasalutoval a skočil. V tom okamihu dav v Novom Mexiku nadšene vykríkol: „Milujeme ťa Felix.“

Felix tiež ako prvý človek v dejinách vystúpil s balónom vyššie ako 34,779 metra. Doterajší rekord držali Američania Victor A. Prather Jr. a Malcolm D. Ross.

Stačilo však málo a pokus o rekord sa mohol zmeniť na tragédiu. Počas letu mu totiž zlyhávalo vykurovanie v prilbe. „Toto je veľmi vážne,“ povedal Baumgartner operačnému stredisku, keď teplota klesla na -67,8 stupňov Celzia a dodal: „Niekedy je tu iba hmla, keď vydýchnem. Necítim teplo.“

Baumgartner absolvoval vo svojom živote 2300 zoskokov. Na svoj životný skok musel trénovať päť rokov. Počas zoskoku mal na sebe pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť.

Rakúšan ide skočiť z vesmíru
Foto: SITA/AP
Felix Baumgartner skočil z vesmíru
Foto: SITA/AP

Oblek bol podobný tým, aké nosia kozmonauti, no bol tuhší a zároveň ohybnejší. Rakúšan mal na špeciálnom obleku pripevnený GPS prístroj, päť HD kamier, vysielačku a prijímač.

Skokana izolovali aj od extrémne nízkych teplôt a tiež ho mal ochrániť pred supersonickým treskom.

Rakúšan si v minulosti zaujal aj zoskokmi zo svetových monumentov ako Petronas Twin Towers v Malajzii alebo sochy Krista Spasiteľa v Riu de Janeiru.

„Musíte si premyslieť všetky kroky, ktoré budú nasledovať. Viete, že ste v skutočne nebezpečnom prostredí. Musíte sa sústrediť, inak zomriete,“ povedal v rozhovore pre médiá ešte pred skokom.

Výrobca energetických nápojov, ktorý celú akciu financuje, odmietol zverejniť náklady na zoskok a reklamnú kampaň. Jedinečný pokus v priamom prenose cez sociálnu sieť YouTube sledovalo viac ako sedem miliónov divákov.

Obrazom: Rakúšan sa pripravuje na skok z vesmíru

Felix Baumgartner
Foto: youtube.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe felix baumgartner