Fenningerová začne s tréningom o deväť mesiacov

Anna Fenningerová
Rakúska lyžiarka Anna Fenningerová sa teší zo zisku veľkého glóbusu za víťazstvo vo Svetovom pohári. Méribel, 23. marec 2015. Foto: SITA/AP

SÖLDEN 22. októbra (WebNoviny.sk) – Dva dni pred začiatkom sezóny prišiel Svetový pohár alpských lyžiarok o svoju najväčšiu osobnosť a Rakúšania o úsmev na tvári. Obhajkyňa veľkého glóbusu Anna Fenningerová sa z tréningovej generálky na úvodné podujatie SP v Söldene v stredu vrtuľníkom neplánovane presunula do nemocnice v Innsbrucku s roztrhanými väzmi a poškodeným meniskom v kolene a ešte v ten istý deň sa podrobila dvojhodinovej operácii. Najoptimistickejšia predpoveď návratu na svahy v prípade 26-ročnej rakúskej športovkyne roka 2015 je o deväť mesiacov.

„Je to veľmi ťažké, ale nie také nezvládnuteľné zranenie, z ktorého by neexistoval návrat do súťažného lyžovania,“ informoval na tlačovej konferencii v Innsbrucku lekár zaoberajúci sa Fenningerovej prípadom Christian Hoser. Známy úrazový chirurg a traumatológ upozornil, že s pomalou rehabilitáciou môže dvojnásobná víťazka Svetového pohára a olympijská šampiónka zo Soči v super G začať prakticky ihneď. Minimálne do pondelka však ešte zotrvá v opatere innsbruckej súkromnej kliniky Hochrum. Fenningerovú potešil aj príkladom z minulosti, keď po podobnom zranení spred 9 rokov sa Stephan Görgl úspešne vrátil do kolotoča Svetového pohára.

„Špeciálne je iba zranenie patelárnej šľachy, ktorej okamžité zaťaženie nie je možné,“ dodal Hoser. Na otázku, aké boli prvé reakcie možno najväčšej favoritky nadchádzajúcej sezóny v alpskom lyžovaní po stanovení diagnózy, odpovedal: „Bola patrične šokovaná a sklamaná, ale zároveň rýchlo pochopila, o čo ide. Videl som aj drobné záblesky v jej očiach.“

Dvadsaťšesťročná Rakúšanka mala problémy s kolenami už v minulosti. Z preventívnych dôvodov vynechala aj časť prípravy na novú sezónu. Fenningerová ovládla boje o veľký krištáľový glóbus dva ročníky za sebou a cestu za ďalšou obhajobou mala začať pretekmi v obrovskom slalome v sobotu na ľadovci Rettenbach v Söldene na tradičnom úvode seriálu SP. Vlani tu vyhrala spoločne s Mikaelou Shiffrinovou z USA. Je tiež úradujúcou majsterkou sveta v super G a v obrovskom slalome z Beaver Creeku 2015 a olympijskou víťazkou v super G zo Soči 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Fenningerová