Fenomén Černobyľ stále valcuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Černobyľ
Obal nad zničenou atómovou elektrárňou Černobyľ, ktorý chráni pred unikajúcou radiáciou. Pripjať, 10. júl 2019 Foto: SITA/AP

Najväčšia prenosná konštrukcia na svete už prekrýva pôvodný sarkofág v černobyľskej jadrovej elektrárni. Je viac ako sto metrov vysoká a váži 36-tisíc ton. Vydržať by mala viac ako 100 rokov. Lokalita „radiačnej smrti“ má novú atrakciu pre lovcov selfíčok.

“Neviem síce nič o dôsledkoch zvýšenej radiácie a mama by ma sem asi nepustila, ale som rád, že si tu urobím super fotky,” hovorí vo videu na sociálnej sieti asi 20-ročný muž. Na seriáli Černobyľ, nezbohatnú iba producenti. Jednodňový výlet z Kyjeva do miesta katastrofy sa na internete  pohybuje okolo 90 eur. Cestovné kancelárie sľubujú zanietených sprievodcov, ktorí milujú svoju prácu.

Morbídne darčeky

Čas nestrácajú ani výrobcovia reklamných predmetov. Frčia najmä tričká. Taký “I love Cernobyl” vás vyjde na 20 eur, šiltovka je lacnejšia. Hrnček s potlačou plynovej masky je za 13 eur. Veľký dopyt je aj po akomkoľvek zobrazení asi najznámejšieho citátu zo seriálu: „Not Great – Not Terrible“. Proti vkusu žiadny dišputát, hovorili naše babky.

Je prirodzené, že producenti seriálov musia zarobiť. Je to úplne v poriadku, pretože film je najmä v Spojených štátoch amerických tovar ako každý iný. A v prípade tohto seriálu možno povedať, že aj kvalitne spracovaný. Za pár týždňov dostal od divákov hodnotenie 9,7 z 10, čo je viac ako Hry o tróny po 8 rokoch.

C_tricko.jpg

Navyše jeho potenciál ešte nie je vyčerpaný. Odhaduje sa že číslo sledovanosti, ktoré je dnes cez 6 miliónov ľudí, bude rásť. Ani vedci nemajú veľa dôvodov chytať sa za hlavu z nepresností, aj keď pár filmárskych nedorobkov prekĺzlo cez strižňu. Ruské kruhy v ostrej reakcii na seriál avizovali, že ich verzia o možnom podieli agentov CIA, sa už dokončuje.

Slovenskí vedci v Černobyle

Menej známou informáciu je, že dôsledky silnej radiácie na rastliny skúmali priamo na mieste aj slovenskí vedci viac ako 8 rokov.

Spolu s ukrajinskými obhospodarovali políčko v meste Pripjať, na ktorom nechali rásť ľan a sóju. Zistenie Slováka Martina Hajducha vtedy obleteli celý svet.

Vtedy pôsobil na Ústave genetiky a biotechnológií rastlín Slovenskej akadémie vied. Zistilo sa, že ľan sa s extrémnym žiarením vyrovnal lepšie ako sója. Konzumácia, samozrejme, neprichádza do úvahy ani dnes.

Bude Európa bez jadra?

Taliani odmietli v referendách jadrovú energiu už dvakrát. Prvé bolo tesne po Černobyle, druhé tesne po Fukušime (2011). Viac ako 90 percent povedalo rázne nie. Postoj k jadru nie je v Európe vôbec jednoznačný. Slovensko je zatiaľ projadrové.

Malo by Slovensko ustúpiť od využívania jadrovej energie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Hajduch