Fenomenálna Shiffrinová prepísala históriu a vôbec to nebola dráma o pár stotinkách

Mikaela Shiffrinová
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová na stupňoch pre víťazky po jej triumfe v super G Svetového pohára v Lake Louise. Lake Louise, 2. december 2018. Foto: SITA/AP.

LAKE LOUISE 3. decembra (WebNoviny.sk) – Mikaela Shiffrinová udivuje lyžiarsky svet nielen svojou slalomovou technikou pri maximálnej rýchlosti, ale aj univerzálnosťou.

Po nedeli je 23-ročná Američankou prvou ženou zjazdárskej histórie, ktorá dosiahla aspoň jeden triumf vo všetkých šiestich disciplínach, ktoré sa jazdia v rámci Svetového pohára v alpskom lyžovaní.

Slalomová kráľovná pred rokom vyhrala v kanadskom Lake Louise prvýkrát preteky SP v zjazde a presne po 365 dňoch na tom istom mieste zažila pocit víťazstva po prvý raz aj v super G. A vôbec to nebola dráma o pár stotinkách. Druhej vo výsledkovom poradí Nórke Ragnhild Mowinckelovej nadelila 77 stotín sekundy.

„Vždy som túžila dostať sa do stavu, keď budem môcť víťaziť v ktorejkoľvek disciplíne. Chcela som to odvtedy, čo som začala jazdiť vo Svetovom pohári či ešte skôr, keď som začínala s lyžovaním ako dievča. Táto chvíľa je pre mňa výnimočná. Bola som schopná jazdiť dostatočne dobre a agresívne,“ povedala Mikaela Shiffrinová po svojom nedeľňajšom triumfe v Lake Louise.

Suverénne vedie Svetový pohár

Trojdňové zápolenia v Lake Louise zvládla takmer ako špecialistka na kĺzavé disciplíny – vo dvoch zjazdoch skončila deviata a štvrtá, spomenutý super G ovládla.

Po siedmich pretekoch novej sezóny má obhajkyňa veľkého glóbusu na čele obrovský náskok 238 bodov pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou. „Vitaj v klube,“ napísala na sociálnej sieti Slovinka Tina Mazeová.

Ona a ďalších päť pretekárok (Švédky Anja Pärsonová a Pernilla Wibergová, Američanka Lindsey Vonnová, Chorvátka Janica Kosteličová a Rakúšanka Petra Kronbergerová) majú na konte víťazstvá v piatich disciplínach zjazdového lyžovania.

Jej vývoj trval veľmi dlho

Shiffrinová ako jediná už zvíťazila vo všetkých šiestich. Má výhodu, že na rozdiel od minulosti sa jazdia aj paralelné slalomy o body do SP. „Blahoželám,“ jednoducho napísala na twitteri Vonnová, Shiffrinovej krajanka a s 82 víťazstvami absolútna historická rekordérka v počte triumfov.

Fenomenálna Američanka je momentálne držiteľkou 46 triumfov v pretekoch Svetového pohára. Rozmenené na drobné – Shiffrinová 34-krát zvíťazila v slalome, 6-krát v obrovskom slalome, 3-krát v paralelnom slalome a po jednom triumfe má z alpskej kombinácie, zjazdu a super G.

To všetko dosiahla v mladom veku skôr než 4 mesiace pred svojimi 24. narodeninami. „Som možno mladá, ale tento môj vývoj trval veľmi dlho. Bol to proces. Už teraz si uvedomujem, že po rýchlostnom víkende v Lake Louise musím zasa potrénovať slalom,“ skonštatovala M. Shiffrinová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anja PärsonováLindsey VonnováMikaela ShiffrinováTina Mazeová