Festival Dolce Vitaj má za sebou jeden z najúspešnejších ročníkov – z Talianska pricestovalo až 25 umelcov, vysoká bola aj návštevnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Paolo_giordano_martinus_kristofovicova.jpg
Foto: IIC

Festival Dolce Vitaj má za sebou jeden z najúspešnejších ročníkov v dvanásťročnej histórii. Z Talianska pricestovalo až 25 umelcov z rôznych oblastí umenia a kultúry, návštevnosť podujatí prekročila očakávania organizátorov. Najviac u divákov zarezonovala filmová prehliadka Cinevitaj s podtitulom „Veľkí talianski majstri na plátne“, ktorú si v Kine Lumière doposiaľ pozrelo takmer tisíc divákov. Vo štvrtok ju uzavrie dokument o benátskom maliarovi a rebelovi Tintorettovi. Festival, ktorý organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, vyvrcholí už tento piatok 28. júna 2019 o 19.00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu koncertom multiinštrumentalistu a hudobného skladateľa Lucu D’Alberta so svojím triom; vstup je voľný.

„Festival Dolce vitaj sa blíži k svojmu záveru a my ho už teraz môžeme považovať za jeden z najúspešnejších ročníkov. Z hľadiska programovej skladby, ktorá dokázala obsiahnuť všetky dôležité oblasti umenia (výtvarné umenie a fotografia, film, dizajn, literatúra, hudba, veda, divadlo), počtu a významu hosťujúcich umelcov a predovšetkým vďaka mimoriadnej návštevnosti jednotlivých podujatí a všeobecného záujmu verejnosti. Týmto sa chceme poďakovať aj všetkým našim partnerom a spoluorganizátorom, ktorí sú významným článkom úspešnosti jednotlivých podujatí. A v neposlednom rade patrí naše poďakovanie všetkým priaznivcom a milovníkom Talianska a talianskej kultúry, ktorí nás napĺňajú nádejou, že má naša práca zmysel,“ povedala Adriana Šulíková z Talianskeho kultúrneho inštitútu.

Taliansky_trh_kristofovicova.jpg
Foto: IIC

Filmová prehliadka Cinevitaj sa tento rok konala aj mimo Bratislavy, výber filmov poputoval do Košíc, Popradu, Modry, Považskej Bystrice, Prievidze a počas leta sa pridá aj Žilina. Aj v týchto mestách si filmy doposiaľ pozrelo viac ako päťsto divákov. Okrem Cinevitaj najvyšší záujem verejnosti vzbudilo literárne stretnutie s oceňovaným spisovateľom Paolom Giordanom, ktorému v tomto období vyšiel slovenský preklad jeho posledného románu Požierači neba (Slovart, 2019, preložila Mária Štefánková) ako aj rozprávanie spisovateľa, popularizátora vedy Massima Polidora o živote a diele Leonarda da Vinciho.

Na záverečnom koncerte festivalu Dolce Vitaj sa už tento piatok predstaví taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ – experimentátor s klasickým základom Luca D’Alberto so svojím triom. Jeho hudba plná citu, melanchólie, sily a energie je vhodným základom pre filmovú a divadelnú hudbu. Svedčí o tom jeho spolupráca s takými tvorcami ako Michele Placido, Pippo Delbono , ale aj Peter Greenaway, či multimediálna umelkyňa Saskia Boddeke. Viackrát pracoval pre Pinu Bausch Tanztheater vo Wüppertali, v roku 2013 vystupoval ako hudobník a performer v predstavení „Plattform”, ktoré vzniklo pri príležitosti 40. výročia založenia tanečného divadelného súboru legendárnou tanečnicou a choreografkou Pinou Bausch. V rokoch 2015 a 2017 spolupracoval na Festivale dvoch svetov v Spolete. K obdivovateľom jeho hudby patrí Wim Wenders, Donata Wenders, Peter Lindbergh či Lars Von Trier. Jeho skladby boli použité napríklad v reklame kalifornského koncernu Apple a tenisového turnaju Wimbledon, a taktiež prostredníctvom vydavateľstva CBS v televíznom seriáli „Salvation”.

Polidoro_martinus_kristofovicova.jpg
Foto: IIC

Základom Lucových kompozícií je jednoznačne melódia, pričom jeho cieľom je vdýchnuť život melódiám, ktoré by boli čo najbližšie nadčasovému konceptu vznešenej a večnej krásy. Prítomný je aj elektronický prvok, ku ktorému skladateľ pristupuje s mimoriadnou jemnosťou. Pre Lucu je zásadné odlíšiť sa od súčasnej scény modernej klasickej hudby. Ako sám hovorí, „Pod pojmom neoklasický si ľudia predstavujú skladateľov ako Nils Frahm, Einaudi a ďalších, ktorých skladby väčšinou vznikajú na klavíri. Ja však pri komponovaní vždy začínam so slákmi. V tomto smere by som chcel byť akousi divokou kartou na tejto scéne“.

Pamätné sú živé predstavenia tohto tria, plné dobrej hudby a energie, vrátane tých, ktoré nedávno predviedli v Elbphilharmonie v Hamburgu, v amsterdamskom Paradise, na festivale MaMa v Paríži a na Eurosonic Noorderslag v Groningene.

Zoskupenie Luca D\’Alberto Trio tvoria spolu s Lucom (viola) Federica Vecchio (violončelo) a Simone Temporali (klavír a syntetizátor). Na Slovensko prichádzajú prvýkrát, v rámci európskeho turné, na ktorom predstavujú nový album Exile.

Luca_dalberto.jpeg
Luca D\’Alberto. Foto: IIC

Z ponuky festivalu sú ešte aktuálne aj dve výstavy: do konca júna potrvá v Považskej galérii umenia v Žiline výstava významného talianskeho skladateľa, performera a konceptuálneho umelca   Giuseppeho Chiariho a až do 15. septembra 2019 môžu návštevníci Slovenského národného múzea v Bratislave vidieť veľkolepú výstavu fotografií s názvom V ústrety kráse – talianska krajina vo fotografii.

Ako každý rok je súčasťou festivalu aj Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si od 17. do 26. júna môžu okoloidúci vychutnať špeciality talianskej kuchyne. Podujatie vyvrcholí 26. júna už tradičnou oslavou talianskeho vína Vino vitaj. Taliansko – slovenská obchodná komora pripravila ochutnávku produktov z tých najlepších talianskych pivníc spolu s desiatkou talianskych reštaurácií a kaviarní.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.
Festival sa koná pod záštitou  primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.
Hlavný partner festivalu je: VÚB banka a.s.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

Zuzana Golianová
Mediálna podpora festivalu Dolce Vitaj 2019

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia