Festival peknej hudby aj s mimoriadnym hviezdnym koncertom

Festival peknej hudby Foto: Festival peknej hudby

BRATISLAVA 17. júla (WBN/PR) – 16. ročník Festivalu peknej hudby, ktorý sa začne vo štvrtok 23. júla v Banskej Štiavnici a potrvá do nedele 26. júla, ponúkne opäť návštevníkom pestrú hudobnú dramaturgiu. Pokračovanie zaisťujú akcie, bez ktorých by festival strácal svoju tvár. Festival otvorí klavírny recitál popredného slovenského sólistu, generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Lapšanského. V piatok podvečer o 17tej hodine na Starom zámku sa uskutoční vernisáž výstavy, ktorá je takpovediac bránou do festivalu, kde sa výtvarné umenie snúbi s hudobným.

Tento ročník je zaujímavý tým, že budú vystavené diela slovenského skladateľa Tadeáša Salva, ktorý je takpovediac „headlinerom“ festivalu. Zanechal po sebe úctyhodnú zbierku grafík a obrazov. Pri ich prezentácii zaznie novodobá premiéra Salvovej skladby zo 70-tych rokov v atraktívnej interpretačnej zostave s Jánom Berkym Mrenicom. V rámci Večera s Tadeášom Salvom o 20.00 h v kostole Sv. Kataríny už zaznie v podaní Cappelly Istropolitany a sólistov Milana Paľu, Eugena Procháca, Nory Skuta a ďalších prierez Salvovej orchestrálnej, komornej i folklórnej tvorby.

Foto: Festival peknej hudby

Hudba klasicizmu v podaní dobových basetových rohov zase konvenuje priestorom barokovej kaplnky kaštieľa vo Sv. Antone, kde sa v sobotu 25.7. o 11.00 h predstaví súbor Lotz trio.

Rovnako v sobotu tentokrát v kaviarni Divná pani o 15tej prednesie básnik a spisovateľ Marián Hatala úryvky zo scenára mládežníckej hry Tadeáša Salvu „Nuž tak“.

Svetová jazzová kontrabasová veličina Miroslav Vitouš príde opäť do Štiavnice s dvoma súbormi – Polajkou a Nikolaj Nikitin Ensemble. Dvojalbum Tales from my Diary, nahrané v roku 2014 odznie po prvýkrát LIVE v Lapidáriu Starého zámku v sobotu o 20.00 h.

Prvú časť festivalu ukončí promenádny koncert o 11.00 h v Sklených Tepliciach, kde sa s džezovými úpravami klasikov predstaví Nothing but Swing Trio.

Festivalovou čerešničkou bude mimoriadny koncert v sobotu 1. augusta, kedy v rámci európskeho turné vystúpi iba v Banskej Štiavnici ako hosť maďarskej fusion formácie skupiny DJABE gitarista bývalej skupiny GENESIS Steve Hackett.

Vstupenky na Festival peknej hudby sú už v predaji cez www.ticketportal.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikolaj Nikitin