Festival peknej hudby otvorí klávesista Rick Wakeman

Foto: Festival peknej hudby

BRATISLAVA 4. júna (WBN/PR) – Posledný júlový víkend od štvrtka 24. do nedele 27. júla 2014 začne už 15. ročník medzinárodného podujatia Festival peknej hudby, ktorý je trvalou súčasťou ponuky kultúrneho leta Banskej Štiavnice. Program jubilejného ročníka ponúkne opätovne vystúpenia významých domácich a zahraničných interpetov, zaznejú premiéry diel domácich skladateľov a výstava diel súčasných slovenských výtvarníkov. Hlavnou hviezdou Festivalu peknej hudby bude koncert svetoznámeho britského klávesistu Ricka Wakemana, ktorý na Slovenko zavíta po prvý raz so svojim sólovým projektom. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 24. júla o 20.00 h v Kostole Sv. Kataríny na Trojičnom námestí.

Rick Wakemn je považovaný za najvplyvnejšieho hráča na klávesových nástrojoch v dejinách rokovej hudby. Svoju kariéru odštartoval koncom 60. rokov 20. storočia hosťovaním na nahrávkach Davida Bowieho a Eltona Johna. Začiatkom 70. rokov vstúpil vtedy už do známej formácie kapely YES a súčasne pracoval na svojich sólových projektoch – Cesta do stredu zeme a iné.

Festival peknej hudby bude pokračovať v piatok 25. júla dvoma podujatiami. O 17.00 h na Starom zámku v Banskej Štiavnici bude vernisáž výstavy mladých slovenských autorov sochárky Jany Brisudovej a Stanislava Kiču, ktorí predstavia tvorbu inširovanú hudobnou tematikou, okrem iného aj svoje monumentálne diela Galaxyphonia s rozmermi 230×135 cm a Trójsky kôň v životnej veľkosti vytvorený z CD nosičov. Na vernisáži zaznie premiéra skladby Nikolaja Nikitina.

Večer s Vladimírom Godárom je názov koncertu, ktorý zaznie o 20.00 h v kostole Sv. Kataríny a bude patriť výlučne tvorbe popredného slovenského skladateľa. V podaní orchestra Cappella Istropolitana zaznie prierez orhestrálnej a sólovej Godárovej tvorby. Ako sólisti sa predstavia riaditeľ Festivalu peknej hudby, violončelista Eugen Prochác, huslista Stanislav Palúch a harfistka Katarína Turnerová, ktorí spoločne uvedú dielo tance malého Dávida.

V sobotu 26. júla sa festival presunie už tradične do barkovej kaplnky kaštieľa vo Sv. Antone , kde o 11.00 h dopoludnia zaznie komorný koncert vynikajúcich slovenských sólistiek. V spoločnom projekte pod názvom Španielske romance vystúpia mladá slovenská operná hviezda a sólistka SND sopranistka Eva Horňáková v a gitaristka Miriam Rodriques Brüllová. Umelecký súbor TRIO GALUP, ktorí tvoria francúzsky klavirista Pascal Gallet a flautista Olivier Luschini spolu s violončelistom Eugenom Prochácom sa po prvý raz predstavi v rámci večerného koncertu v sobotu o 20.0 h v kostole sv. Kataríny.

Záver Festivalu peknej hudby bude patriť formácii MICHAL MOTÝĽ TENTET – SUNFLOWERS LIVE, kotrý vystúpi v hudobnom altánku kúpeľov Sklené Teplice o 11.00 hod.

Festival peknej hudby 2014 bude realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch SACR a Slovenského ochranného zväzu autorov SOZA.

www.peknahudba.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom