Festival slobody priblíži zahraničné protesty proti okupácii Československa aj ich aktérov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
5 11 2018_program pre skoly.jpg
Program pre školy. Foto: Ústav pamäti národa

BRATISLAVA 7. novembra 2018 (WBN/PR) – Ôsmy ročník Festivalu slobody sa začal 5. novembra v kine Lumière programom pre študentov a premiérou dokumentu Sound in the Silence, ktorý zachytáva aktuálny ročník rovnomenného projektu zastrešovaného Európskou sieťou Pamäť a solidarita. Projekt Sound in the Silence spája históriu s umením: Stredoškolskí študenti z rôznych európskych krajín spoznávajú konkrétne miesta tragických historických udalostí a neskôr spoločne tvoria umelecké výstupy, ktoré odrážajú ich pocity a vnímanie histórie, prípadne prepojenia so súčasnosťou. Premietaný dokumentárny film ukazuje, ako do spevu či tanca pretavili spoznávanie histórie Varšavského geta a príbehy jeho obyvateľov.

5. novembra večer Festival slobody 2018 slávnostné otvoril riaditeľ podujatia Ján Mitáč a Jagna Jaworowska z Európskej siete Pamäť a solidarita, ktorá prečítala list riaditeľa ENRS Rafała Rogulskeho. Súčasťou slávnostného zahájenia festivalu bolo premietanie filmu Jan Palach.

5 11 2018_publikum pocas otvorenia.jpg
Publikum počas otvorenia. Foto: Ústav pamäti národa

Počas druhého festivalového dopoludnia bol v utorok 6. novembra pre žiakov a študentov pripravený dokument Agent Vian z českého cyklu Příběhy 20. století spojený s diskusiou o praktikách komunistickej Štátnej bezpečnosti a tiež film Jan Palach. Diskutovať prišiel jeden z tvorcov dokumentu Agent Vian Adam Drda, historik z Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš a cenné svedectvo o svojich vlastných skúsenostiach z čias totalitného režimu študentom ponúkol aj Štefan Vrátny. Hostia v rovnakom zložení a na rovnakú tému diskutovali aj počas večerného programu pre verejnosť.

Filmová prehliadka pre verejnosť pokračovala blokom filmov venovaných pamiatke „živých pochodní“, teda príbehmi Ryszarda Siwieca, Sándora Bauera a Jana Palacha, ktorí sa rozhodli protestovať proti okupácii Československa sebaupálením. Dokumentárne filmy doplnila čierna komédia Stratili sme Stalina.

Stredajší program pre študentov v budove Slovenského rozhlasu ponúkol krátky dokument Spýtaj sa vašich: 68, ktorý cez osobné svedectvá ukazuje príbehy obyčajných ľudí spojené s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Po premietaní nasledovala diskusia s autorkou filmu Barborou Berezňákovou, pamätníkom Michalom Titusom Radošinským a historikom Petrom Jašekom, ktorú si mohli naživo vypočuť aj poslucháči Rádia Devín. Stredajšia filmová prehliadka prináša blok propagandistických filmov z obdobia komunistickej totality s úvodným slovom historika Ondreja Podolca, slovenskú premiéru dokumentárneho filmu švédskych autorov Joanny Helander a Bo Perssona o súčasnom terorizme a antisemitizme Watching the Moon at night a dokument Chuck Norris vs. komunizmus.

5 11 2018_enrs.jpg
Foto: Ústav pamäti národa

Od stredajšieho večera si tiež môžu záujemcovia v Pistoriho paláci pozrieť výstavu Risk Factors, ktorá sa venuje kultúrnej opozícii a pochopeniu kultúrneho dedičstva disentu v bývalých socialistických krajinách. Súťažné filmy projektu Courage s rovnakou témou si budú môcť návštevníci festivalu pozrieť 10. novembra, rovnako v Pistoriho paláci.

Už vo štvrtok 8. novembra sa bude v Novej Cvernovke (Račianska 78, Bratislava) konať diskusia Za vašu a našu slobodu spojená s vernisážou rovnomennej výstavy. Témou tohto medzinárodného podujatia, ktoré je hlavným programom ôsmeho ročníka Festivalu slobody, budú zahraničné protesty proti okupácií Československa v auguste 1968. Diskutovať budú Pavel Litvinov (USA), Joanna Helander (Švédsko) a Zoltán Bíró (Maďarsko), ktorí v roku 1968 otvorene protestovali proti okupácii Československa a za vyjadrenie názoru sa vo svojich krajinách – v Sovietskom zväze, Poľsku a Maďarsku – dočkali prenasledovania a potrestania.

Na piatok a sobotu sú pripravené aj dve divadelné predstavenia: Hra #dubček a inscenácia Poledne, ktorá uzavrie program ôsmeho ročníka Festivalu slobody.  Viac informácií o programe nájdete na www.festivalslobody.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa