Festival slobody uzavrel príbeh politického väzňa Silvestra Krčméryho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diskusia_snd_nepolepseny svatec.jpg
Diskuasia SND, Nepolepšený svätec, Festival Slobody

BRATISLAVA 24. novembra 2017 (WBN/PR) – „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc.“ Aj tieto slová Silvestra Krčméryho odzneli v predstavení Nepolepšený svätec v Slovenskom národnom divadle, ktoré vo štvrtok 23. novembra uzavrelo program VII. ročníka Festivalu slobody.

VII. ročník Festivalu slobody počas novembra priniesol filmovú prehliadku pre študentov aj pre verejnosť, divadelné predstavenia či výstavy, ktoré hovoria o časoch neslobody a dotýkajú sa tém ako holokaust, deportácie ľudí do sovietskych pracovných táborov či politické súdne procesy v období komunizmu.

Den pre polsko_predstavenie hier s tematikou obdobia neslobody.jpg
Deň pre Polsko, predstavenie hier s tematikou obdobia neslobody, Festival slobody

„Festival slobody 2017 bol výnimočný svojou pestrosťou, keďže sme po prvý raz do programu zaradili aj koncert Hlas slobody a podujatie v Slovenskom rozhlase. Tohtoročný festival bol zároveň najdlhší zo všetkých doterajších ročníkov,“ zhodnotil podujatie riaditeľ Festivalu slobody Ján Mitáč.

Program podľa odhadov organizátorov navštívilo do dvetisíc ľudí. Ponuku Festivalu slobody využili školy, ktoré priviedli svojich študentov na premietania filmov spojené s diskusiami. Potešujúce bolo zvlášť množstvo rôznych divákov, ktorí sa prišli pozrieť na predstavenie Nového divadla z Nitry Anna Franková, a účasť študentov na diskusii o pochode vysokoškolákov zo 16. novembra 1989.

Spomienka na obete zeleznej opony_peter kalmus.jpg
Spomienka na obete železnej opony, Peter Kalmus, Festival slobody

„Veľmi nás teší, že do projektu Festival slobody v tvojom meste, ktorý sme spustili tento rok po prvý raz, sa zapojilo šesť miest. Organizátori, často dobrovoľníci, pripravili program v Bardejove, Brezne, Nemšovej, Šintave, Šuranoch a v Trnave,“ povedala koordinátorka projektu Festival slobody v tvojom meste Juliana Gubišová.

Ústav pamäti národa ponúkol spolupracovníkom v regiónoch dokumentárne filmy z vlastnej produkcie a tiež zabezpečenie licencie na premietanie hraného filmu Úkryt v ZOO. V jednotlivých mestách sa však konali napríklad aj podujatia, ktoré sprostredkovali spomienky miestnych pamätníkov alebo to, ako prebiehali historické udalosti v konkrétnom regióne.

Ústav pamäti národa ďakuje za pomoc s spoluprácu všetkým partnerom Festivalu slobody, najmä generálnemu partnerovi Európskej sieti Pamäť a solidarita a hlavnému partnerovi Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorí podporili prípravu festivalu finančne aj ďalšími spôsobmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Franková