Feuz potešil tisícky Švajčiarov, vyhral kráľovský zjazd

Beat Feuz
Kráľovský mužský zjazd vyhral Beat Feuz. Foto: SITA/AP

ST. MORITZ 12. februára (WebNoviny.sk) – Najočakávanejšie zlato z majstrovstiev sveta v alpských disciplínach v St. Moritzi zostáva vo Švajčiarsku. Kráľovský mužský zjazd vyhral Beat Feuz s náskokom 12 stotín sekundy pred Kanaďanom Erikom Guayom a 37 stotín pred Rakúšanom Maxom Franzom. Úradujúci majster sveta z Beaver Creeku 2015 Švajčiar Patrick Küng skončil štvrtý spoločne s nórskym favoritom Kjetilom Jansrudom. Obom chýbalo k bronzu máličko – prehrali ho o 2 stotinky sekundy.

Zjazd mužov na svahu Corviglia sa konal v skrátenej podobe, štart pretekov bol vo výške 2745 m, teda o 150 m nižšie, ako bolo plánované. Podľa pôvodného rozpisu sa malo jazdiť už v sobotu, ale proti bola hmla. Z 56 pretekárov na štarte klasifikovali v cieli zjazdu 53. Jediný slovenský reprezentant Martin Bendik obsadil 41. priečku s odstupom 3,75 s na víťaza.

Feuz vybojoval trinástu zlatú medailu

Bývalý trojnásobný juniorský svetový šampión Feuz vybojoval trinástu zlatú medailu pre Švajčiarsko na majstrovstvách sveta v zjazde mužov. Celkovo majú Švajčiari v tejto kráľovskej disciplíne na konte 41 cenných kovov, čo je historicky najviac.Rodák zo Schangnau si dal zlatou medailou pekný darček k tridsiatym narodeninám, ktoré dovŕšil v sobotu. Bronzový z MS 2015 v Beaver Creeku dosiahol na sanktmoritzskom snehu najväčší úspech v kariére.

„Ťažko hľadám slová, je to obrovský úspech a ešte pred tisíckami domácich divákov. Pred pretekmi sa toho popísalo až-až o našich ambíciách, ale ja som sa snažil koncentrovať iba na svoj výkon. Bolo náročné zvyknúť si na tie neustále posuny štartu, ale nakoniec to dopadlo výborne,“ povedal Beat Feuz v reakcii pre Eurosport aj neskôr pre rakúske médiá.

Guay zažil ešte jeden vrchol kariéry

Kanaďan Guay ako 35-ročný zažil v St. Moritzi ešte jeden nečakaný vrchol kariéry, keď po zlatej medaile zo super G pridal striebro zo zjazdu. „Snažil som sa byť maximálne rýchly hore aj dolu. Cítim, že mi to vyšlo. Mám za sebou veľkolepý týždeň, cítim sa výborne,“ povedal Erik Guay.

Max Franz ukončil 12-ročné čakanie Rakúšanov na medailu zo zjazdu z majstrovstiev sveta a zároveň získal prvý cenný kov pre mužskú časť rakúskej výpravy v St. Moritzi. „V hornej časti som bol rýchly a som rád, že som si to preniesol až dolu. Tušil som, že dnes môžem byť rýchly, ale na trati som mal dve zaváhania, po ktorých by som to na medailu vôbec nepredpokladal. Je skvelé užívať si to s rodinou aj priateľkou, ktorá za mnou prišla,“ povedal Max Franz na webe ORF.

Feuzovi gratuloval aj Federer

Feuz mal priamo v cieľovom priestore v St. Moritzi veľa gratulantov, ale jeden bol neprehliadnuteľný. Tenisový „maestro“ Roger Federer sa dva týždne po svojom famóznom triumfe na Australian Open v Melbourne vybral do St. Moritzu, aby si na vlastnej koži vychutnal dramatické preteky najrýchlejších zjazdárov sveta. Podľa vlastných slov videl súťaž v zjazdovom lyžovaní naživo vôbec po prvý raz.

„Som tiež lyžiar, ale z toho, čo som videl teraz v St. Moritzi, som unesený. Toto je iná úroveň lyžovania,“ cituje Federera web denníka Blick. Na otázku, ako sa zrodila jeho návšteva svetového šampionátu, 35-ročný tenista pre SRF odpovedal: „Včera pri jedle som sa len tak zamyslel: mužský zjazd preložili na nedeľu, prečo by som sa tam z Lenzerheide nevybral?“

S 18 grandslamovými titulmi najlepší tenista histórie pridal aj slová obdivu na adresu najlepších svetových zjazdárov. „Neustále na nich číhajú zranenia, stačí malá chyba. A veľmi sa mi páči, že v cieli sa dokážu tešiť aj z víťazstiev súperov a vzájomne si gratulujú,“ povedal Federer, ktorý do dejiska MS zavítal aj s manželkou Mirkou.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní – St. Moritz (Švaj.) – nedeľa:

Zjazd mužov: 1. Beat Feuz (Švaj.) 1:38,91 min, 2. Erik Guay (Kan.) +0,12 s, 3. Max Franz (Rak.) +0,37, 4. Patrick Küng (Švaj.) a Kjetil Jansrud (Nór.) +0,39, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,49, 7. Boštjan Kline (Slovin.) +0,52, 8. Andreas Sander (Nem.) +0,56, 9. Peter Fill (Tal.) +0,65, 10. Brice Roger (Fr.) +0,82,…41. Martin Bendik (SR) +3,75