Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reverzný tok plynu na Ukrajinu je v prevádzke
Predseda vlády SR Robert Fico (vľavo) a predseda vlády Ukrajiny Arsenij Jaceňuk (vpravo) na slávnostnom uvedení plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom do komerčnej prevádzky. Veľké Kapušany, 2. september 2014. Foto: SITA/AP
2. septembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Fico a Jaceňuk spustili reverzný tok plynu na Ukrajinu

VEĽKÉ KAPUŠANY/VOJANY 2. septembra (WEBNOVINY) – Reverzný tok plynu cez plynovod Vojany – Užhorod uviedli v utorok do komerčnej prevádzky na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, okres Michalovce.

Prevádzku otvorili slovenský premiér Robert Fico a premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Uvedenie plynovodu Vojany – Užhorod s reverzným tokom prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny. Je to najlepšie možné riešenie po technickej i právnej stránke, ako aj z hľadiska rýchlosti realizácie, ktoré umožní dodávať plyn na Ukrajinu už v tomto roku,“ povedal premiér Fico. Dodal, že je to výsledok úspešnej spolupráce medzi Slovenskom, Ukrajinou a Európskou úniou. Podľa jeho slov Ukrajina potrebuje okolo 25 miliárd metrov kubických plynu. Reverzné dodávky plynu z Poľska, Maďarska a Slovenska výrazne pomôžu Ukrajine diverzifikovať energetické zdroje..

Obrazom: Reverzný tok plynu na Ukrajinu je v prevádzke

Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk poďakoval slovenskej vláde za pomoc a spoluprácu pri zabezpečení energetickej bezpečnosti Ukrajiny, ale aj EÚ a Slovenska. Povedal ale, že uvedením plynovodu Vojany – Užhorod do prevádzky nejde o konečné riešenie, ale je potrebné pracovať na veľkom reverze. „Je to veľký deň, prvý krok, aby Ukrajina bola menej závislá od dodávok ruského plynu. Dnes sa európska plynová diaľnica stala obojsmernou. Dnes je dobrý deň pre Ukrajinu aj Európsku úniu. Máme záujem na vybudovaní veľkého reverzu,“ povedal zástupca Európskej komisie Klaus Dieter Borchardt.

Počas prevádzky môže slovenský prepravca Eustream na Ukrajinu cez plynovod Vojany – Užhorod dodať plyn v objeme viac ako 10 mld. kubických metrov ročne. Investície do projektu spätného chodu dodávok plynu slovenského prepravcu plynu ešte nie sú podľa hovorcu spoločnosti Eustream Vahrama Chuguryana celkom vyčíslené, a tak nemožno uviesť návratnosť investície, ale je to menej ako 20 miliónov eur. Doplnil, že sedem až desať záujemcov o reverzné dodávky plynu pre Ukrajinu si u slovenského prepravcu do roku 2019 rezervovalo prepravné kapacity v objeme 10 mld. kubických metrov ročne.

Práce na sprevádzkovaní toku plynu cez plynovod Vojany – Užhorod smerom na Ukrajinu začali koncom apríla. Následne na reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu spustili testovaciu prevádzku 16. augusta 2014. Testovacia prevádzka pozostávala z nábehovej, overovacej fázy a fázy overenia spoľahlivosti.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami. Maďarsko spustilo reverzný tok na Ukrajinu v máji a Poľsko v apríli.

Odporúčané články

Plynová kríza pokračuje, Rusko a Ukrajina budú opäť rokovať Zo Slovenska potečie plyn na Ukrajinu, podpísali memorandum

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...