Fico a Pellegrini neodvolajú premiéra Matoviča, myslí si politológ a ukazuje na dôležitý moment

Peter Pellegrini, Robert Fico
Zľava: Nezaradený poslanec Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Marek Turčok

Opozícia si plní svoju domácu úlohu a je jej povinnosťou, aby využila prešľapy členov vlády, povedal pre agentúru SITA politológ Tomáš Koziak, ktorý označil návrh strany Smer-SD a poslancov okolo Petra Pellegriniho za symbolický.

Politológ Koziak tvrdí, že opozícia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) neodvolá, pretože strany vládnej koalície deklarovali, že vládu pre kauzu diplomovka nepovalia.

Výhradou nie je len kauza diplomovka

Koziak upozornil, že diplomovka je primárnou zámienkou na odvolanie a na pretrase mimoriadnej schôdze parlamentu budú aj iné výhrady k vláde.

„Z politického hľadiska ide o dôležitý moment pre stranu Smer a pre stranu Hlas Petra Pellegriniho. Smer prechádza silnými turbulenciami a obidve strany majú silný dôvod, aby sa v parlamente predviedli. Bude to zaujímavé politické predstavenie,“ zhodnotil politológ.

Podarí sa opozícii podľa vás odvolať premiéra Matoviča?

Podľa neho sto dní Matovičovej vlády už uplynulo a opozícia má právo podať návrh na odvolanie predsedu vlády. „Je na opozícii, či nájde dostatočné argumenty pred voličmi, aby ich svojím návrhom oslovila,“ doplnil.

Na odvolanie potrebujú aspoň 76 hlasov

Odvolávanie premiéra Matoviča prichádza po 123 dňoch fungovania vlády. Podnetom je kauza jeho diplomovej práce, v ktorej bez citovania použil dve knihy slovenských ekonómov. Na odvolanie predsedu vlády je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150.

Opozícia má aj s nezaradenými zákonodarcami v parlamente 55 poslaneckých kresiel, koalícia 95.

Návrh na odvolanie Matoviča v utorok predložili poslanci strany Smer – sociálna demokracia a vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRobert FicoTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSMER-SD