Fico by mal podľa Šance preskúmať pomery svojho exposlanca

Fico sa bráni, prijať len sto migrantov vôbec nie je trápne
Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k imigračnej politike a k postoju ku Grécku, na Úrade vlády SR. Bratislava, 22. júl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Strana Šanca vyzýva premiéra Roberta Fica, aby dal preskúmať finančné pomery svojho exposlanca Vladimíra Jánoša. „V prípade tejto kauzy je príhodný čas na to, aby premiér aplikoval vlastný zákon o preukazovaní pôvodu majetku na svojho exposlanca,“ myslí si predsedníčka Šance Eva Babitzová.

Video, v ktorom bývalá Jánošova manželka popisuje, ako nosil domov veľké sumy peňazí a mal blízko práve k Ficovi, je podľa nej zatiaľ najrukolapnejší dôkaz korupcie siahajúci priamo k premiérovi. A to bez ohľadu na to, že sa Jánošova exmanželka dištancovala od použitia videa, samotný obsah totiž nijako nepoprela, pripomína Babitzová.

„Vyzývame premiéra, aby nemlčal. Ak Jánoš nebol len sprostredkovateľom korupcie v prospech šéfa Smeru, mal by premiér podať podnet na finančnú políciu, ktorá môže posunúť vec prokuratúre. Len tak môže očistiť svoje meno. Tento postup určuje zákon, pod ktorý sa v roku 2010 podpísal a za ktorý zahlasoval aj samotný Jánoš,“ vyzýva Babitzová.

Iveta Jánošová vo videu hovorí o „miliónoch eur.“ Zákon o preukazovaní pôvodu majetku dáva možnosť konať v prípade, že ide o podozrenie, že majetok presahuje deklarovaný príjem o viac ako 570-tisíc eur (1500-násobok minimálnej mzdy).

Exposlanec Jánoš vlastnil v roku 2005 len byt, odvtedy zarobil podľa majetkových priznaní necelých 254-tisíc eur. Ako neposlanecké príjmy priznal za 10 rokov len 51-tisíc eur, upozorňuje Šanca. Svedectvo jeho bývalej manželky však hovorí o hodinkách za 30-tisíc eur a miliónoch v hotovosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva BabitzováIveta JánošováRobert FicoVladimír Jánoš
Firmy a inštitúcie Šanca