Fico chce otvoriť druhý pilier, Brocka hovorí o Titanicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Národná rada SR schválila návrh vlády na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Za skrátené konanie hlasovalo 83 poslancov, 23 poslancov bolo proti a 15 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Poslanci tak o osude novely zákona rozhodnú už na terajšej schôdzi.

Strana Smer-SD podľa podpredsedníčky parlamentu Eriky Jurinovej (OĽaNO) ideologicky až fanaticky rozrušuje druhý dôchodkový pilier len preto, že ho pred desiatimi rokmi zaviedla pravicová vláda. Ako ďalej uviedla v parlamentnej rozprave k otvoreniu druhého piliera, vláda vedie voči druhému pilieru propagandu.

„Ukážte informácie, komu sa oplatí zostať a komu nie,“ vyzvala vládu. Upozornila na to, že ponúkané dôchodky z druhého piliera sú nízke aj pre krátke obdobie sporenia. Vláda pritom podľa nej neprišla pri druhom pilieri s ničím zásadným. „Nerobíte žiadne opatrenia, ktoré by zlepšili vyhliadky sporiteľov,“ tvrdí Jurinová.

Priebežný dôchodkový systém nie je udržateľný

Poslanec Ľudovít Kaník upozornil na to, že tradičný priebežný dôchodkový systém nie je udržateľný, keďže sa rodí menej detí a pribúda počet dôchodcov. Ak by podľa neho existoval len priebežný dôchodkový pilier, tak sa musí buď predlžovať vek odchodu do dôchodku, musia sa zvyšovať odvody, alebo sa musia znižovať vyplácané dôchodky.

Prvá vláda Roberta Fica podľa Kaníka vykonala hrubé, neodborné zásahy do druhého piliera, čím znížila výnosy pre sporiteľov. Išlo podľa neho o zavedenie šesťmesačného obdobia, počas ktorého sa hodnotila výnosnosť v druhom pilieri.

Druhý dôchodkový pilier označila poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) za privatizáciu dôchodkového systému, ktorá bola od začiatku rýchlokvaseným marketingovým nezmyslom. V Českej republike podľa nej vláda pristúpila k zrušeniu druhého piliera z dôvodu, že odčerpáva štátu veľké peniaze.

Spomenula demagogickú reklamnú kampaň pri vzniku druhého piliera, ktorá občanom sľubovala švajčiarske dôchodky. „V kampani sa verbovalo, aby ľudia vstupovali do druhého piliera, bez ohľadu na sociálnu situáciu či vek,“ uviedla poslankyňa za Smer-SD.

Druhý pilier zažíva svoje najťažšie časy

Dvojpilierový dôchodkový systém podľa poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd) zažíva najťažšie chvíle počas celej svojej existencie. Ako ďalej upozornil v parlamentnej rozprave k skrátenému konaniu k otvoreniu druhého piliera, strana Smer-SD bude mať v rukách tromf, keďže spôsob vyplácania dôchodkov z druhého piliera schválila vlani spolu s poslancami Smeru aj časť poslancov opozície.

„Vedel som, že sa to otvorí a aj kedy sa to otvorí,“ povedal Švejna. Upozornil na to, že sporitelia s nulovým vymeriavacím základom neplatia odvody nielen do druhého piliera, ale ani do štátneho, priebežného piliera. „Tak či tak, budú odkázaní na sociálne dávky,“ tvrdí Švejna.

Prvý pilier KDH označila za pyramídovú hru

Otvorením druhého dôchodkového piliera a odchodom z tohto systému späť do výlučne prvého piliera chce vláda podľa Júliusa Brocku (KDH) od sporiteľov, aby si kúpili lístky na Titanic. Podľa neho nie je potrebné skrátené legislatívne konanie z dôvodu, že štátu hrozia značné hospodárske škody.

Značné škody však podľa Brocku hrozia z toho, že dôchodkové správcovské spoločnosti pri odchode sporiteľa z druhého piliera sa budú musieť zbaviť akcií a pripraviť tak peniaze, ktoré pošlú do Sociálnej poisťovne. Prvý pilier označil poslanec KDH za pyramídovú hru, ktorú vláda dotuje zo štátneho rozpočtu.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) upozornil na to, že otvorením druhého penzijného piliera sa vôbec nerieši problém výšky doživotných dôchodkov z tohto systému. „Nič sa nezmení na tom, že zákon zabudol na to, že životné poisťovne sa môžu správať sebecky a krátkozrako,“ uviedol Kaník. Podobu schválenej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá upravuje pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, považuje Kaník za zlyhanie ministerstva práce a sociálnych vecí.

O možnosti vystúpiť z druhého piliera bude informovaný každý sporiteľ

Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

„Ide nám predovšetkým o vytvorenie podmienok pre každého jedného sporiteľa, aby sa dobrovoľne rozhodol, či bude znášať riziká, spojené s veľmi nízkymi dôchodkami, ktoré by mali byť z tohto piliera vyplácané aj v budúcnosti,“ povedal v stredu po rokovaní vlády premiér Robert Fico. O možnosti vystúpiť z druhého piliera bude podľa Fica informovaný každý sporiteľ.

Premiér zopakoval, že v druhom pilieri je obrovské množstvo ľudí, pre ktorých je výhodnejšie zostať len v prvom, štátnom pilieri. Ako uviedol, v sporivom pilieri je asi 350 tisíc osôb, ktoré nemajú žiadny vymeriavací základ a ďalších 200 – tisíc až 300 – tisíc ľudí, ktorí majú príjmy na úrovni 500 až 600 eur. „Takíto ľudia si v živote nenasporia v druhom pilieri,“ tvrdí predseda vlády. Rovnako je podľa neho druhý pilier nevýhodný pre sporiteľov vo vyššom veku.

O vystúpení z druhého piliera bude treba podať písomné oznámenie Sociálnej poisťovni

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

„V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce. Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.

„Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

O výplatu dôchodku z druhého dôchodkového piliera požiadalo Sociálnu poisťovňu a DSS od začiatku roka do 27. januára tohto roka spolu 179 sporiteľov, z toho bolo 117 mužov a 62 žien. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Očakáva sa, že o dôchodok zo súkromného sporivého piliera môže tento rok požiadať prvých približne tritisíc sporiteľov.

Krátko po 19:00 predsedajúca schôdze Erika Jurinová (OĽaNO) ukončila tretí rokovací deň 46. schôdze parlamentu. Poslanci budú v rokovaní o otvorení druhého piliera pokračovať v piatok od 09:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováJana VaľováĽudovít KaníkPeter VišváderRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky