Kladenie vencov pri Dubčekovej buste zakázali, Fico využil ponuku od hnutia Republika (video)

PROTEST: Spolu proti zrade!
Zľava: Podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický, predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredsedovia strany Smer-SD Richard Takáč a Juraj Blanár počas kladenia vencov pri buste Alexandra Dubčeka v rámci protestu Spolu proti zrade! organizovaného predstaviteľmi strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) proti schvaľovaniu Dohody medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA) pred Národnou radou SR. Bratislava, 8. február 2022. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 8. februára 17:56

V dave, ktorý protestuje pred budovou parlamentu proti obrannej dohode s USA, držia ľudia plagáty s heslom „Yankee go home, Američania choďte domov“. Protestujúci taktiež mávajú slovenskými vlajkami a hojne sú zastúpené aj vlajky s logom strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Medzi protestujúcich prišiel aj predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Pred davom povedal, že kladenie vencov pri Dubčekovej buste pri parlamente „bolo zakázané“. „V jednote je sila,“ kričal Fico na pódiu, kde pred ním vystupovali politici z mimoparlamentného hnutia Republika.

Suja označil Naďa za zradcu

Nezaradený poslanec Miroslav Suja (Republika) prítomným povedal, že treba zastaviť vlastizradcov, ktorí páchajú zradu na slovenskom národe. „Koaliční poslanci povedali o sebe, že oni sú dogy, ktoré sa nás neboja. Nikde ich tu nevidím. Mirka Žiaka (poslanec SaS – pozn. SITA) a podobných,“ kričal Suja.

Hovoril, že dnes do tohto chlieva (mysliac Národnú radu SR – pozn. SITA) prišiel generálny prokurátor Maroš Žilinka ako hrdý človek a chcel vystúpiť pred plénom a povedať všetko, čo „ v tejto zradcovskej zmluve“ je, ale „hnusní liberáli“ mu nedovolili vystúpiť. Suja povedal, že poslanci „ako potkany“ v skupinkách hovoria, ako budú z národnej rady utekať.

Povolali ozbrojených policajtov, aby chránili toho zradcu Naďa (ministra obrany – pozn. SITA) Boja sa, že tento dav vtrhne do národnej rady a že im to spočíta,“ vyhlásil Suja s tým, že vláda a poslanci nemajú morálne právo zmluvu s USA prijať.

Ako predtým uviedol predseda strany Robert Fico vo svojom profile na sociálnej sieti, klásť vence plánovali počas rokovania parlamentu k obrannej dohode medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými.

Protest pri budove NR SR

Na zhromaždení sa chceli prihovoriť prítomným ľudom. „Na naše obrovské prekvapenie nám niekto oznámil, stále nevieme kto, že toto podujatie nemôže byť konané v takom rozsahu, ako bolo pôvodne plánované a že verejnosť sa nebude môcť zúčastniť na tomto podujatí,“ povedal Fico.

Predseda opozičnej strany požiadal prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, nech rešpektuje zákon o zhromažďovacom práve. Ten umožňuje konanie protestu 50 metrov od budovy parlamentu. Vyzval preto šéfa polície, nech si príde odmerať vzdialenosť busty od budovy NR SR.

Republika ponúkla pódium

Zároveň apeloval na Hamrana, aby rešpektoval „najvýznamnejšie“ demokratické výdobytky a aby urobil všetko pre to, aby sa v utorok o 17:00 hodine mohli ľudia zúčastniť na podujatí. „Pokiaľ takto hrubo budete porušovať zákon o zhromažďovacom práve z roku 1990, budete v budúcnosti za to niesť veľmi vážne politické dôsledky,“ uzavrel Fico.

K téme sa vyjadrilo aj hnutie Republika, ktoré ponúklo Robertovi Ficovi svoje pódium, ak mu nebude umožnené vystúpiť pred ľudmi.

Hovorca bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matej Števove pre agentúru SITA potvrdil, že Smer-SD neoznámila ohlásenú pietnu akciu v zmysle zákona o zhromažďovaní. Pripomenul, že verejné zhromaždenia v okruhu 50 metrov od budovy NR SR sú v zmysle zákona zakázané. Na Zámockej ulici zároveň evidujú riadne ohlásené protestné zhromaždenie podané fyzickou osobou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš ŽilinkaMiroslav SujaRobert FicoŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSMER-SD